avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate dumitrud

Activitate dumitrud

Buna ziua,
Gardul ce desparte curtea mea de curtea vecina vreau sa-l suprainalt de la 2m la 2,5m. Am certificat de urbanism in care cere si acordul vecinilor. Imobilul vecin are mai multi proprietari unul este proprietar al curtii iar ceilalti sunt proprietari ai cladiri. Proprietari cladirii fiind chiriasi ai curti. Gardul desparte cele doua curti a mea si cea vecina. Am primit acordul proprietarului curtii .
Mai este necesar si acordul proprietarilor cladiri ?
Discuție gard comun
Pe un gard comun construit din zidarie vecina mea si-a montat suporti pentru uscat rufe. Cui trebuie sa ma adresez ca ea sa demonteze acesti suporti atunci cind voi efectua lucrari de suprainaltare a gardului dupa obtinerea autorizatiei.
Mentionez ca vecina detine cu chirie curtea. Exista art in cv care interzice gaurirea gardului comun sau alte lucrari care ar pute duce la degradarea acestuia?
Răspuns la discuția revendicare imobiliara
multumesc pentru raspuns
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din luna noiembrie 2016 se tot amana cauza in proces dotorita lipsei raportului de expertiza deorece expertul nici pina in prezent nu a depus raportul.
Legal ce se poate face ca expertul sa fie obligat sa depuna acest raport sau ce se poate face in acest caz.
Mentionez ca expertul a fost la fata locului in luna septembrie 2016 a efectuat masutatorile in prezenta mea si a parti adverse promitind ca la primul termen va depune raportul.
Discuție inaltare gard
Vreau sa inalt un gard care este din caramida , gardul are acum 1,9m.
Am primit planul 1;500 de la ocpi, pe acel plan se identifica prin linie intrerupta ca fiind pe proprietatea mea. Unul din vecini care este proprietar numai pe locuinta nu si pe curte sustine ca acesta este gard comun. Unde ma pot adresa ca sa clarific aceasta situatie avind in vedere ca eu vreau sa fac demersuri pentru obtinerea autorizatiei de inaltare.

ocpi imi poate clarifica aceasta situatie avind in vedere ca ei detin ambele cadastre?
Daca curtea vecinilor este comuna ei avind inchiriata aceasta curte de la fostul ICRAL cui trebuie sa cer acordul pentru inaltare?
Care sunt etapele pentru cererea acordului vecinului. si in ce lege se stipuleaza acest lucru.
Răspuns la discuția demisie
multumesc foarte mult pentru raspuns In ce articol sau lege sau...este stipulat ca concediul de odihna nu prelungeste preavizul
Discuție demisie
Buna ziua,
Am depus demisia pe 31.05.2016 si am primit nota ca preavizul meu decurge din 31.05. pina pe 3.08.2016. Pe data de 1.08. toata societatea intra in concediu de odihna asa ca am cerut formularul de fisa de lichidare pentru a mi face lichidarea.
angajatorul a refuzat sa-mi dea acest formular. motivind ca a gresit perioada si sa vin dupa concediu am de executat dupa perioada lor de concediu inca 3 zile.
Intrebare; - preavizul se poate suspenda de angajator fara acordul angajatului?
- pe perioada de preaviz pot avea dreptul la concediu de odihna cele 3 zile de pe 1 pina pe 3 august ?
- daca refuza in continuare sa-mi elibereze formularul pentru lichidare ce pot face?
vecinul meu vrea sa izoleze peretele lui pe exterior, perete ce este mai inalt decit peretele meu.Ca sa poata sa izoleze acest perete tb sa se urce pe acoperisul casei mele.Pereti caselor sunt lipiti unul de altul.Are nevoie de acordul meu sau daca vine cu autorizatie de la primarie poate fara acordul meu. Daca pereti caselor sunt lipiti unul de altul, unul dintre proprietari poate sa demoleze sau sa construiasca fara acordul celuluilalt vecin chiar daca pereti sunt lipiti si poate produce avarii.
Răspuns la discuția Drept la proprietate
Acest frate nu a tinut legatura cu ceilalti el sa mutat in alta localitate, iar anul trecut a venit impreuna cu copii sa-si viziteze ceilalti frati punindu-se in discutie si iesirea din indiviziune
Pe titlul de proprietate suntem 5 frati. De unul dintre frati nu mai stiam nimic .Cind a avut loc punerea in posesie acest frate nu a fost prezent partea lui fiind luata de unul dintre frati care in urma cu aproximativ 10 ani a vindut tot inclusiv partea ce apartinea acestui frate. Anul trecut a aparut acest frate care isi revendica dreptul. S-au facut demersuri la primarie pentru a fi recuperata aceasta suprafata de teren dar nu sa putut face nimic deorece cel care a vindut a vindut tot ce avea cu chitanta de mina iar apoi prin instanta cumparatorul a devenit proprietar de drept. Ceilalti frati nu pot iesi din indiviziune deorece suprafata de teren ce apartine fratelui nu i-se poate da. Ce este de facut ca sa putem iesi din indiviziune.