Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la proprietate

Pe titlul de proprietate suntem 5 frati. De unul dintre frati nu mai stiam nimic .Cind a avut loc punerea in posesie acest frate nu a fost prezent partea lui fiind luata de unul dintre frati care in urma cu aproximativ 10 ani a vindut tot inclusiv partea ce apartinea acestui frate. Anul trecut a aparut acest frate care isi revendica dreptul. S-au facut demersuri la primarie pentru a fi recuperata aceasta suprafata de teren dar nu sa putut face nimic deorece cel care a vindut a vindut tot ce avea cu chitanta de mina iar apoi prin instanta cumparatorul a devenit proprietar de drept. Ceilalti frati nu pot iesi din indiviziune deorece suprafata de teren ce apartine fratelui nu i-se poate da. Ce este de facut ca sa putem iesi din indiviziune.
Mai concret ca nu am inteles mai nimic va rog ... fratele care a fost disparut a inviat si acum isi cere drepturile sau a fost rea credinta din partea dumneavoastra sa nu aibe parte de aceleasi drepturi legale prin dreptul de mostenire ?
Admin, administrator
Acest frate nu a tinut legatura cu ceilalti el sa mutat in alta localitate, iar anul trecut a venit impreuna cu copii sa-si viziteze ceilalti frati punindu-se in discutie si iesirea din indiviziune
Eu sunt curioasa cum a reusit cumparatorul respectiv sa devina proprietar de drept pentru partea fratelui disparut, spuneati ca si el era in titlul de proprietate.