avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate DinuVoicu

Activitate DinuVoicu

Discuție Legea pensiilor
Buna seara
As dori lamuriri la urmatorul articol din legea pensiilor
ART. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) pânã la vârsta de 16 ani;
b) dacã îşi continuã studiile într-o formã de învãţãmânt organizatã potrivit legii, pânã la terminarea acestora, fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toatã durata invaliditãţii de orice grad, dacã aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevãzute la lit. a) sau b).

Pensia se acorda doar pentru perioada de studentie bugetata de stat sau si pentru cea in care se plateste taxa. De exemplu daca studentul doreste sa mai urmeze inca o facultate (deci va plati taxa) sau ramane un an repetent (deci va plati un an de taxa) va mai putea beneficia de pensie?
De asemenea, "fara a depasi varsa de 26 de ani" inseamna 26 de ani Inclusiv, nu?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Subventie Absolvent
Multumesc frumos pentru raspuns!
Răspuns la discuția Subventie Absolvent
Revin cu explicatii suplimentare. Am citit legea si singurul lucru care ma pune pe ganduri este urmatorul paragraf din documentele necesare : "DECLARAŢIE PE PROPRIA RÃSPUNDERE A ABSOLVENTULUI că la data absolvirii studiilor nu avea raporturi de muncă sau de serviciu"
la data absolvirii se refera fix in momentul absolvirii sau PANA in momentul absolvirii?
Buna ziua
Voi fi in curand absolvent de studii superioare de inginerie (4 ani).
Am discutat cu o firma si dupa ce voi absolvi ar trebui sa ma angajeze.
Vroiam sa intreb daca firma va putea beneficia de subventia acordata de somaj in conditiile in care eu in vacanta dintre anii 3 si 4 (deci vara trecuta) am avut contract de munca cu o Alta Firma pe o perioada determinata (2 luni).
De asemenea, voi putea continua cu studiile de masterat?
Va multumesc frumos!
O seara buna