avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 401 soluții astăzi
Forum Activitate interval

Activitate interval

Daca timbrele ar valora peste 450.000 ar fi multi interesati de ele si nu m-ar lasa sa le vand. Sau ar mai astepta un pic ca sa le poata vinde ei. Dar, nu este cazul, Din pacate.
Multumesc, domnule moderator
Eu credeam ca se impoziteaza/taxeaza un venit rezultat ca urmare a desfasurarii une activitati sau a prestarilor de servicii. In cazul meu, faptul ca=mi vand colectia de timbre este ceva ocazional, ca si cum as vinde o haina pentru ca mi-a ramas mica din cauza ca m-am ingrasat.
Am o colectie de timbre, nu foarte valoroasa, de care nimeni dintre cei care imi urmeaza nu este interesat. As dori sa o pun in vanzare prin intermediul unor site-uri dedicate unor astfel de operatiuni. Sumele de bani rezultate, trebuiesc declarate pentru impozitare?
Buna zua,

As indrazni sa va rog sa reveniti la cererea Dvs. Poate ca ne vor da un raspuns.
Va multumesc anticipat pentru timpul si atenta acordate.
Se lasa cam greu raspunsul CNPP. Presimt ca se vor bucura afland cum pot sa nu ma dea niste bani
Am primit astazi raspunsul la noua cerere trimisa.
In cateva randuri se face doar referire la raspunsul trimis anterior, fara alte comentarii, si se precizeaza ca nu si-au schimbat punctul de vedere

Din ce pot eu sa-mi dau seama. lucrurile, din punctul lor de vedere, stau asa.
Legea 113/2021 produce efecte de la intrarea ei in vigoare, adica prescriptia se ridica (anuleaza) numai in cazurile
de greseli constatate dupa intrarea in vigoare a legii. Pentru erori constatate anterior (cum ar fi cazul meu) s-a
aplicat legea valabila atunci si s-a solutionat in consecinta., iar legea asta noua, nu are efecte retroactive. Ar fi
interesant de stiut ce scrie in instructiunile de aplicare.

M-as bucura ca Dvs. sa vedeti lucrurile altfel

Multumiri anticipate pentru timpul si atentia acordate.
Avati dreptate, am verificat, cererea a fost depusa inainte de intrarea in vigoare a legii 113/2021
Voi trimite alta cerere

Va multumesc pentru indrumare
Toate cele bune
Buna ziua,

Revin asupra acestor postari

Un mic rezumat pentru actualizarea problemei

Sunt pensionar din 10.01.2008. De la 01.01.2013 am fost in drept sa primesc o majorare a punctajului
cu 0.20544 (aproximativ 7.64%) majorare pe care nu am primit-o. Eroarea s-a descoperit in Dec 2019
in urma unei adrese inaintate de mine. Am primit banii doar pe trei ani in urma, 2017-2019

Urmare legii 113/2021 am facut cerere pentru acordarea drepturilor ce mi se cuveneau din ianuarie 2013,
nu doar pentru 2017-2019

Raspunsul a fost ca nu se poate deoarece (citez din adresa primita) ”Legea 113/2021 a intrat in vigoare
la data de 02.05.2021, fiind publict in MO nr 459/29.04.2021, iar potrivit dispozitiilor art5, alin 3 din Constitutia
Romaniei, legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile.
iar conform prevederilor aer6 din Codul civil, Legea civila este aplicabila cat timp este in vigoare, aceasta
nu are putere retroactiva.

O fi corect asa? Atunci care a mai fost rostul acestei legi?
Multumesc pentru raspuns. In procesul cu primaria suntem trei persoane constituite ca parte civila. Notificarea trebuie facuta in numele tuturor, cu siguranta. Vom cere trimiterea sumei prin mandat unuia dinre noi, precizand un termen. In caz de nerespectarea termenului, trebuie sa ne adresam solidar (adica toti impreuna) unui executor sau este suficienta actiunea unuia dintre noi (a mea de exemplu, ca destinatar al sumei datorate si care pot constata nemijlocit neindeplinirea obligatiei de plata). Multumiri anticipate pentru raspuns.
Buna ziua,
Intr-un proces cu o primarie, instanta mi-a aprobat cheltuieli de judecata, hotararea fiind definitiva. Intuiesc faptul ca trebuie sa notific primaria atasand hotararea definitiva.
1. Pot cere ca suma sa-mi fie trimisa prin mandat postal?
2. Trebue sa le dau un termen ?
3. Daca nu dau un termen, primaria poate amana plata la infinit sau exista un termen prevazut de lege?
4. Dupa expirarea termenului dat de mine sau prevazut de lege cu ce acte trebuie sa ma adresez unui executor? Este prevazuta achitarea unei taxe din partea mea?
Multumesc pentru timpul si atentia acordate