avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate stefi-deea

Activitate stefi-deea

Discuție Mostenire
Ma confrunt cu urmatoarea problema si anume:
Parintii au decedat. Dezbaterea succesiunii -mostenirii nu a avut loc.
Unul dintre fratii mei...imi solicita sa mergem la un notar public pentru a putea intocmi un act notarial ..din care sa rezulte faptul ca el(fratele) imi cedeaza toata partea lui succesorala...contra unei sume de bani ...mie.
Intrebarea mea este: Ce documente ar trebui intocmite ...astfel incat acestea sa nu fie contestate in instanta de catre sotie, copiiii sau chiar fratii mei...si chiar daca ar fi contestate in instanta...acestia sa nu aiba castig de cauza. Avand in vedere ca la mijloc sunt bani( cedare parte succesorala contra unei sume de bani).De mentionat si faptul ca acest frate care cedeaza partea lui succesorala sufera de o boala incurabila(chimioterapie...etc...)
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


GermanAlex a scris:

La cumpararea casei fiecare specifica contributia personala in act. In caz de divort cine ia casa il despagubeste pe celălalt.

In caz de divort..cine ia casa il despagubeste pe celalat
.cum? In rate lunare egale...
Doamne....Mai bine...primesc banii in contul meu...si merg eu la banca...completez ...si imi cumpar o garsoniera ceva...sa am unde ..oricand ..locui. iar ca sa amortizez..cheltuiala...il inchiriez. Si stiu ca e al meu...
Discuție elev CES
Ma confrunt cu urmatoarea problema si anume: unui copil-elev cu cerinte educationale speciale-CES ...ia fost emis de catre CJRAE in anul 2016 un certificat de orientare scolara , invatamant de masa ...cu profesor de sprijin ..certificat valabil pana la finalizarea clasei aIVa. Pentru faptul ca are acest certificat emis de catre CJRAE in perioada 2016-2018 a beneficiat de sprijin financiar pentru hrana zilnica cf.prezentei la scoala, sprijin financiat pt
imbracaminte. In aceasta perioada de la emiterea certificatului de catre CJRAE respectiv 2016 si pana la expirarea certificatului respectiv finalizarea clasei aIVa acest elev ramane repetent. Cu alte cuvinte repeta un an respectiv clasa aIIIa. Intrebarea mea este: Daca acest elev in baza certificatului emis de CJRAE a beneficiat de toate drepturile ce i se cuveneau si daca in aceasta perioada a certificatului ramane repetent..(repeta din nou clasa aIIIa)...mai poate beneficia inca odata de acest sprijin financiar.??? Rog sa aveti in vedere faptul ca pe certificatul emis de CJRAE scrie ca e valabil pana la finalizarea cladei a IVa...Acest elev repeta clasa aIIIa., si a beneficiat de acest sprijin financiar pt.primul an de clasa a IIIa.
Nu am gasit nincaieri unde sa scrie ca elevii cu CES daca raman repetenti nu mai pot benecifiaza de acest sprijin financiar pt.anul pe care il repeta.
Ma confrunt cu urmatoarea problema si anume: unui copil-elev cu cerinte educationale speciale-CES ...i-a fost emis de catre CJRAE in anul 2016 un certificat de orientare scolara , invatamant de masa ...cu profesor de sprijin ..certificat valabil pana la finalizarea clasei aIVa. Pentru faptul ca are acest certificat emis de catre CJRAE in perioada 2016-2018 a beneficiat de sprijin financiar pentru hrana zilnica cf.prezentei la scoala, sprijin financiat pt
imbracaminte. In aceasta perioada de la emiterea certificatului de catre CJRAE respectib 2016 si pana la expirarea certificatului respectiv finalizarea clasei aIVa acest elev ramane repetent. Cu alte cuvinte repeta un an respectiv clasa aIIIa. Intrebarea mea este: Daca acest elev in baza certificatului emis de CJRAE a beneficiat de toate drepturile ce i se cuveneau si daca in aceasta perioada a certificatului ramane repetent..mai repeta din nou clasa aIIIa...poate beneficia inca odata de acest sprijin financiar.??? Rog sa aveti in vedere faptul ca pe certificatul emis de CJRAE scrie ca e valabil pana la finalizarea cladei a IVa...Acest elev repeta clasa aIIIa., si a beneficiat de acest sprijin financiar pt.primul an de clasa a IIIa.
Nu am gasit nincaieri unde sa scrie ca elevii cu CES daca raman repetenti nu mai benecifiaza de acest sprijin financiar pt.anul pe care il repeta.
Buna ziua.In acest moment am de semnat fisa postului... si cu rubrica alte atributii..... citez ce scrie la acest punct si anume: In functie de nevoile specific ale unitatii , salariatul va indeplini si alte sarcini repartizate de angajator, prin decizia directorului, fiind obligat precum si sa respecte normele, procedurile de santate si securitate a muncii, de PSI, ISU, in conditiile legii.Intrebarea mea este: cum ar trebui sa procedez in acest caz?
Discuție mostenire
Buna seara.In urma cu cativa ani tatal meu a decedat. Mama fiind inca in viata doreste sa-mi lase partea care i se cuvine ei ....mie.In ce conditii se poate face acest lucru ...tinand cont de faptul ca...nu a fost dezbatuta si stabilita succesiunea...(mai avand frati care sunt plecati in afara....) Ce pasi ...procedura trebuie de urmat.Mentionez...ca nu se doreste (din partea fratilor) dezbaterea succesiunii.
partaj nu avem pe ce face, caci sunt rate la apartament pana la 65 ani....!!!!
Vreau sa plec din acest apartament dar sa-mi iau si copiii.El ma tot ameninta ca, copiii nu-i pot lua caci nu este violent cu ei.Cica eu pot pleca oricand, dar avand in vedere ca este custodie comuna nu-i pot lua fara acordul semnat al lui.Imi spune ca, doar cu acordul unei instante copiii pot parasi acest domiciliu declarat la notar si asistenta sociala.
Buna ziua.Sunt despartita, iar custodia copiilor minori(16 si 10 ani) este comuna.Sotul care locuieste la acelasi domiciliu cu noi, inca ma hartuieste imi adreseaza cuvinte murdare si chiar ma loveste.Copiii vad dar nu se baga. Divortul a fost pronuntat la notar asa: el una camera si noi(eu si copiii)celelalte doua, iar asistenta sociala a spus si scris ca unde locuieste mama trebuie sa locuiasca si copiii.
Avand in vedere ca el ma loveste (violenta asupra femeii)imi adreseaza injurii si cuvinte murdare....ma pot muta cu,copiii intrun alt apartament in aceeasi localitate? Sau ce pasi, procedura trebuie de urmat astfel incat sa nu mai locuiesc impreuna cu el. M-am saturat de lovituri, cuvinte murdare etc.... Copiii vad, aud (sunt traumatizati) dar nu se baga.
Pentru a pune in aplicare o hotarare judecatoreasca ce trebuie sa punem in aplicare, ceea ce scrie in motivare sau ce hotaraste instanta la sfarsit-ultima pagina din hotarare, adica citez..."PENTRU ACESTE MOTIVE, IN NUMELE LEGII,HOTARASTE:
obliga paratul sa plateasca reclamantilor dobanda legala începând cu data de....
Avand in vedere faptul ca o unitate de invatamant de stat cu finantare prin bugetele locale, nu dispune de fondurile necesare pentru ca acele camere de supraveghere interior sa fie montate(pentru holurile scolii) de o firma specializata.Vrem sa le montam cu personalul din institutia noastra.Intrebarea mea pentru dumneavoastra este urmatoarea:In ce conditii se pot monta cu personalul unitatii, ,care este baza legala?Datorita faptului ca sunt camere interior supraveghere este obligatoriu sa fie montate prin firma specializata sau se pot monta si cu personalul scolii(care se pricep si stiu cum se monteaza, intrucat au mai montat si pentru examenele de bacalaureat), baza legala?