Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Ma confrunt cu urmatoarea problema si anume:
Parintii au decedat. Dezbaterea succesiunii -mostenirii nu a avut loc.
Unul dintre fratii mei...imi solicita sa mergem la un notar public pentru a putea intocmi un act notarial ..din care sa rezulte faptul ca el(fratele) imi cedeaza toata partea lui succesorala...contra unei sume de bani ...mie.
Intrebarea mea este: Ce documente ar trebui intocmite ...astfel incat acestea sa nu fie contestate in instanta de catre sotie, copiiii sau chiar fratii mei...si chiar daca ar fi contestate in instanta...acestia sa nu aiba castig de cauza. Avand in vedere ca la mijloc sunt bani( cedare parte succesorala contra unei sume de bani).De mentionat si faptul ca acest frate care cedeaza partea lui succesorala sufera de o boala incurabila(chimioterapie...etc...)
Daca va cedeaza partea lui contra unei sulte, este ca si cum i-ati cumparat partea. Nimrni nu mai poate sa vina pe urma sa ceara ceva. Daca boala de care sufera nu-i afecteaza capacitatea de a lua decizii, este perfect legal. Ce acte aveti nevoie mergeti la notar si intrebati. Va recomand sa mergeti la minim 3 sa vedeti ce si cum, sa aveti de unde alege.