avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate Cyo

Activitate Cyo

Cum procedez cand cineva plaseaza ceva sau foloseste o parte din proprietatea mea fara a avea acordul nostru
Răspuns la discuția Retribuire tura \" dubla \"
Va multumesc pentru raspunsuri & ideea era ca angajatorul plateste doar orele suplimentare ( 3 ore ) iar volumul de munca este dublu ....
Ne desfasuam activitatea intr-o firma de transport unde in functie de " necesitatile " clientului acoperim in ture urmatorul interval orar : 09-21:00. Prima tura 09-18:00 cu o ora pauza de masa si cea de a doua intre 13-21:00 cu o ora pauza de masa . Intre 13:00 si 18:00 turele se suprapun . Exista speta in care unul din colegi pe motive intemeiate nu poate veni la birou in ziua respectiva si atunci celalalt este nevoit sa efectueze o tura " dubla " . Cum trebuie remunerat din punct de vedere legal de catre angajator salariatul care efectueaza aceasta tura dubla ? Si inca o intrebare : In contextul in care se refuza de catre angajat efectuarea acetei " ture duble " este pasibil de vreo sanctiune din partea angajatorului ?
Va multumesc pt. raspunsurile dvs. !
Buna ziua ,
Din 03.11.2011 sunt incadrat cu gradul 1 ( unu ) de handicap .
Am solicitat Asociatiei de proprietari sa construiasca o rampa de acces pentru a putea urca si cobori cu caruciorul in scara blocului unde locuiesc . Am fost refuzat politicos datorita lipsei de fonduri si a neimplicarii celorlalti locatari la alte cheltuieli administrative .
As dori sa stiu de competenta cui este aceasta problema : a Asociatiei de proprietari sau a Primariei si deasemenea in baza carei legi , articol , .....sa formulez in scris aceasta cerere .
Va multumesc