avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Activitate rafaela2006

Activitate rafaela2006

Situatie
- In 2010 am deschis cont de economii cu o dobanda negociata, NU dobanda standard.
- In 2014 am aflat ca respective dobanda a fost respectata pana in 2012 cand banca a modificat-o fara sa ma consulte, fara sa ma informeze
- In intervalul 2012 – 2014 dobanda a fost moficata de 5 ori fara sa fiu consultata sau informata (mi s-a spus ca <trebuia sa verific pagina de internet a bancii pentru dobanzile standard>).
- In 2014 am solicitat in scris sa mi se spuna cand anume am fost notificata despre aceste modificari (<Veti primi un raspuns in 30 de zile>)
Precizari:
- CT este pe durata nedeterminata
- Este specificat exact ca orice modificare se face cu acordul partilor, dupa notificare client – asa ceva nu s-a intamplat
- Este specificat excat ca modificarea intra in vigoare dupa notificare – nu s-a respectat
- Este specificat excat ca orice modificare se face prin act additional la contract
Intrebari;
- Ce actiuni pot intreprinde impotriva bancii data fiind situatia descrisa mai sus: nerespectare contract, nu am fost consultata, nu am fost informata?
- Este banca obigata sa imi platesca dobanzile stabilite initial NU cele decise de ea, petru intreg intervalaul 2010 – 2014?
Răspuns la discuția Decadere drepturi parintesti
multumesc tuturor pentru postari. topic incheiat.
Răspuns la discuția Decadere drepturi parintesti
in urma acestor argumente, ar trebui sa fie primul care s-ar bucura de solicitarea mea, cu atat mai mult cu cat vine din partea mea.....la urma urmei, ce ii cer este sa il scap de probleme si povara, prezent si viitor, nu?
Răspuns la discuția Decadere drepturi parintesti
am inteles: practic imi spuneti ca dpdv nu il pot exclude total si definitiv din peisaj
Răspuns la discuția Decadere drepturi parintesti
adevarat, la o prima lecturare a discutiilor, asa reiese. Cand am postat primul mesaj si am relatat situatia am incercat sa o prezint nu in termeni morali ci sa obtin un sfat dpdv legal. Exista detalii foarte importante intime si personale pe care nu le-am descris aici, tocmai pentru ca nu vreau sa il arat cu degetul si sa fac circ ci sa aflu daca, legal, peste ani, poate avea vreo pretentie fata de copil....Nu am relatat nici cum a fost relatia noastra inainte nici dupa diagnostic+parasire+sarcina+post sarcina+prezent.....Mi-a trebuit 1 an sa pot scrie acel mesaj. Ma intereseaza doar opinii legale daca este posibil (probabil, le-as putea obtine doar daca as prezenta cuiva evolutia completa a situatiei). Legal, stiu ce pot face eu in ce priveste copilu: paternitate, pensie alimentara, mostenire, etc...dar ma intereseaza ce poate face tatal peste ani in ce priveste copilul si cat de departe poate merge. multumesc
Răspuns la discuția Decadere drepturi parintesti
scuze pentru majuscule, ideea era de a accentua si sublinia mesajul, in nici un caz agresivitate.
Răspuns la discuția Decadere drepturi parintesti
acum da, vrea sa fie liber si fara obligatii, dar va veni cand copilul este mare, crescut, mancat, spalat, numa de drag sa fii <tatic>......MERSI, COPIL DE-A GATA!!!! nu il vreau ATUNCI sa ne faca probleme, cum ca, vezi Doamne, <are drepturi>.......cum eu mi-am asumat COPIL DE TOATA VIATA CU TOATE GREUTATILE SI BUCURIILE LA PACHET, ASA SI EL SA ISI ASUME INDIFERENTA, CU TOATE BUCURIILE SI GREUTATILE......De aia vreau acum acea hartie de la el, pe care sa scrie cu mana lui: NU MA INTERESEAZA ACEST COPIL, SUNT IN DEPLINATATEA FACULTATILOR MINTALE, MAJOR, VACCINAT, CU SITUATIE. NU IL DORESC SI NU MA VOI INTERESA DE EL NICIODATA. SA NU MA DERANJEZE.
Si reciproca: NICI COPILUL NU ARE VREUN DREPT SAU OBLIGATIE IN CE MA PRIVESTE.
De nu se poate intregistra la notar un astfel de document? Stiu ca exista situatia cand fratii declara pe proprie raspundere ca renunta la drepturile lor din partea parintilor in cazul in care unul dintre ei isi asuma responsabiliatea ingrijirii acestuia...Cred ca stiti la ce ma refer....De ce nu se poate face un act similar intre 2 oameni maturi? Multumesc
Răspuns la discuția Decadere drepturi parintesti
nu exista nici o modalitate prin care tot acest circ sa nu aibe loc in viitor? nu vreau bani, numele lui m-am lamurit cat valoreaza, daca a renuntat copil din secunda 0, daca nu a participat in BSOLUT NICI UN FEL LA CRESTEREA LUI (doar la crearea lui = donator de sperma si ala involuntar se pare) legea cum ii poate da drepturi unui astfel de individ dupa ani de absenta (<pentru tine am murit, nu ma mai deranja>)???
Răspuns la discuția Decadere drepturi parintesti
cum se poate declara tatal copilului cand nu are nici un document, nu stie nici macar al cui copil este tata, baiat/fata, unde locuieste, cand s-a nascut, cum il cheama, absolut nimic.....????
Răspuns la discuția Decadere drepturi parintesti
tocmai de asta vreau acum acesta hartie scrisa de el (daca se poate asa ceva) prin care declara ca nu are nici un drept asupra lui, de nici un fel, acum si in viitor. Asta a fost decizia lui, sa si-o asume in scris.