avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Activitate gabonee

Activitate gabonee

ynocentta a scris:

Gasiti pe site "n" modele plangere contraventionala,pe care urmeaza sa o personalizati
Succes !



O scriu de mana sau la calculator? Cum este mai bine
As dori ajutor pentru redactare contestatie anulare proces verbal si innapoierea permisului de conducere care a fost suspendat pentru o perioada de 30 zile

Multumesc pentru ajutor
Răspuns la discuția Asigurare RCA
suntem totusi in romania, am incercat sa explic domnilor ofiteri, a zis ca e un proces de durata, de facut expertize sa dovedesc ca eu am franat la timp si am fost aruncat, asta nu conteaza, dauna este minima pe fata un far si o bara zgariata, nu este problema, mare mea problema si intrebare este daca voi intampina probleme la firma rca care trebuie sa ma despagubeasca pentru dauna spate, daca o sa imi refuze plata pe motiv de rca expirat.
Discuție Asigurare RCA
buna ziua, nu gasesc in incercarile mele de a ma documenta urmatoarea informatie, am fost implicat intr-un eveniment rutier, am fost accidentat din spate si impins intr-o alta masina, cu persoana pe care am lovit-o eu usor ne-am inteles amiabil eu urmand sa ii platesc dauna deoarece rca-ul era expirat de cateva zile fara sa imi dau sea, dauna persoanei atinsa de mine este una minora, insa la mine dauna din spate schimba total datele problemei, dauna este una foarte ampla, posibil chiar sa fie dauna totala masina.

conform legislatiei in vigoare voi fi despagubit de firma la care avea rca persoana care m-a lovit din spate sau nu? a fost un accident in lant, mai multe masini implicate.

multumesc
Răspuns la discuția Anulare polita RCA
da, intradevar este vorba de carpatica, polita noua a fost incheiata duminica intrand in vigoare cu ziua de luni.

am trimis o notificare si catre csa si opc sa vad care ar fi drepturile mele
Buna ziua, doresc sa aflu un raspuns referitor la o situatie cu care ma confrunt, am achizitionat la inmatriculare o asigurare rca auto, la momentul incheierii politei nu am observat ca pe cartea verde nu aveam drept de circulatie decat in romania. In cursul zilei de duminica a fost o situatie urgenta si a trebuit sa plec din tara, am apelat la numarul de telefon de contact al asiguratorului care mi-a spus ca trebuie sa apelez la broker care a emis polita pentru verificari si modificare. Din pacate eu nu puteam astepta pana luni cand se puteau face verificarile, am mers si am incheiat o noua polita rca care includea si cartea verde. De la momentul incheierii politei rca pana acum nu au trecut inca 30 zile iar asiguratorul spune ca nu imi poate anula polita si returna diferenta de bani scazand bineinteles perioada cat am folosit acea poltita

Am dreptul de a cere anularea politei vechi si sa imi fie returnati banii?

in cel mai rau caz pot cere anularea celeilalte polite rca incheiate ulterior cu carte verde avand in vedere ca sunt doua polite active pe aceeasi serie de sasiu? aceasta a doua varianta nu as prea fi de acord cu ea pentru ca ea m-a ajutat si nu mi se pare corect sa cer banii inapoi firmei care mi-a rezolvat problema cand am avut nevoie