avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate bobuonisei

Activitate bobuonisei

Răspuns la discuția handicap
Scuze,am gresit am handicap accentuat(gradul 2)
Răspuns la discuția handicap
Stimate domn,
Vechimea totala in munca este de 28 de ani, din care 10 in grupa I-a de munca.
Voiam doar da stiu daca se poate cumula reducerea de varsta de la grupa ( 5 ani reducere) cu reducerea de 10 ani de la handicap grav, sau daca macar primesc drepturi banesti suplimentare pentru grupa de munca.
Mentionez ca am 52 de ani, si am lucrat in grupa de munca in perioada 1988-2000.
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția handicap
Stimate domn, vechimea totala în munca este de 28 de ani, din care 10 în grupa 1
Discuție handicap
Buna ziua,
Daca am lucrat in grupa 1 de munca ca si persoana cu handicap gradul 2 timp de 10 ani, mai am dreptul si la reducere de varsta conform grupei, pe langa reducerea de 10 ani ca si persoana cu handicap...???
Si as dori sa stiu daca pentru cei 10 ani in grupa 1 de munca mai primesc un spor banesc la pensie sau nu.
Va multumesc frumos pentru intelegere.
Mentionez ca am lucrat in grupa I-a de munca in perioada 1988-2000
Buna ziua,
Daca am lucrat in grupa 1 de munca ca si persoana cu handicap gradul 2 timp de 10 ani, mai am dreptul si la reducere de varsta conform grupei, pe langa reducerea de 10 ani ca si persoana cu handicap...???
Si as dori sa stiu daca pentru cei 10 ani in grupa 1 de munca mai primesc un spor banesc la pensie sau nu.
Va multumesc frumos pentru intelegere.
Mentionez ca am lucrat in grupa I-a de munca in perioada 1988-2000
Buna ziua,
Daca am lucrat in grupa 1 de munca ca si persoana cu handicap gradul 2 timp de 10 ani, mai am dreptul si la reducere de varsta conform grupei, pe langa reducerea de 10 ani ca si persoana cu handicap...???
Si as dori sa stiu daca pentru cei 10 ani in grupa 1 de munca mai primesc un spor banesc la pensie sau nu.
Va multumesc frumos pentru intelegere.
Mentionez ca am lucrat in grupa I-a de munca in perioada 1988-2000
Răspuns la discuția Pensie


bobuonisei a scris:

Buna ziua,
Revin cu o noua nelamurire.
Daca am lucrat in grupa 1 de munca ca si persoana cu handicap gradul 2 timp de 10 ani, mai am dreptul si la reducere de varsta conform grupei, pe langa reducerea de 10 ani ca si persoana cu handicap...???
Si as dori sa stiu daca pentru cei 10 ani in grupa 1 de munca mai primesc un spor banesc la pensie sau nu.
Va multumesc frumos pentru intelegere.
Mentionez ca am lucrat in grupa I-a de munca in perioada 1988-2000


Răspuns la discuția Pensie
Buna ziua,
Revin cu o noua nelamurire.
Daca am lucrat in grupa 1 de munca ca si persoana cu handicap gradul 2 timp de 10 ani, mai am dreptul si la reducere de varsta conform grupei, pe langa reducerea de 10 ani ca si persoana cu handicap...???
Si as dori sa stiu daca pentru cei 10 ani in grupa 1 de munca mai primesc un spor banesc la pensie sau nu.
Va multumesc frumos pentru intelegere.
Stimati domni,
Am o mare nelamurire.
Va rog sa-mi explicati care este diferenta intre pensie de invaliditate si cea de handicap.Din cite stiu nu exista pensie de handicap,dar atunci persoana cu handicap gradul II in ce pensie se incadreaza?
La pensia de invaliditate exista un tabel cu conditiile de pensionare in functie de virsta/vechime(am auzit ca conform noilor modificari a legii pensiilor nu mai conteaza virsta),dar persoanele cu handicap unde se incadreaza?
Care este de fapt diferenta intre persoana cu handicap si cea de invaliditate?
Mentionez ca sint persoana cu handicap accentuat gradul II inca de la nastere, am 46 de ani si o vechime in munca de 23 ani(am citit pe net ca exista o propunere de micsorare a baremului de virsta de la 55 ani la 50 ani daca avem stagiul complet de cotizare)
De asemenea as dori sa stiu daca si la persoanele cu handicap este valabil ca dupa data iesirii la pensie se acorda conform gradului II 0,55 puncte in plus la pensie.

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Pensie
Stimate domn,
Am primit cu placere raspunsul dumneavoastra, dar am o mare nelamurire.
In legea 37/2013 care a aparut in luna Aprilie sunt date citeva modificari la legea 263/2010, dar nu sunt lamurit, acolo e un tabel ( tabelul nr.3 )care modifica perioada de munca, in cazul meu se incadreaza la virsta 45-49ani si 20 ani vechime.
Ceea ce nu stiu exact este daca se refera doar la pensia de invaliditate sau si la cea de handicap.
Mentionez ca am gradul II de handicap accentuat
Va multumesc anticipat