avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate Miryam_me

Activitate Miryam_me

Răspuns la discuția Recuperare diploma de bacalaureat
Seara buna!la mine sta treaba cam asa:am terminat 3 ani la o facultate privata in vara(nicio restanta),urma sa dau examenul de licenta in iulie.Asa ca mi-am luat diploma de BAC(ne-au dat-o chiar ei,cica sa ne luam dipl de BAC,s-o legalizam si s-o "asezam frumos" langa celelalte documente la dosarul de insciere la exam de licenta).Mi-am luat diploma de BAC acasa,in speranta ca voi da exam de licenta in vara insa...plan changed...m-am razgandit,nu am mai dat(din motive personale) examenul in iulie.Asa ca diploma mea de BAC a ramas la mine. In toamna imi vine o "idee"-ma inscriu la o alta facultate,de stat si intru la buget...evident in dosarul de inscriere am pus diploma de BAC in original...Acum vreau sa dau examenul de licenta in februarie la facultatea privata("Dimitrie-Cantemir"),insa la dosar imi va trebui musai diploma de BAC:( am o copie legalizata acasa dar...cum scot eu originalul de la cealalta facultate ?nu vreau sa ajung sa stau inca 3 ani(Doamne fereste) pana imi termin eu studiile si dincoace si or catadicsi si astia sa-mi elibereze diploma.
hello people!la mine sta treaba cam asa:am terminat 3 ani la o facultate privata in vara(nicio restanta),urma sa dau examenul de licenta in iulie.Asa ca mi-am luat diploma de BAC(ne-au dat-o chiar ei,cica sa ne luam dipl de BAC,s-o legalizam si s-o "asezam frumos" langa celelalte documente la dosarul de insciere la exam de licenta).Mi-am luat diploma de BAC acasa,in speranta ca voi da exam de licenta in vara insa...plan changed...m-am razgandit,nu am mai dat(din motive personale) examenul in iulie.Asa ca diploma mea de BAC a ramas la mine. In toamna imi vine o "idee"-ma inscriu la o alta facultate,de stat si intru la buget...evident in dosarul de inscriere am pus diploma de BAC in original...Acum vreau sa dau examenul de licenta in februarie la facultatea privata(tot la "Dimitrie-Cantemir"),insa la dosar imi va trebui musai diploma de BAC:( am o copie legalizata acasa dar...cum scot eu originalul de la cealalta facultate ?nu vreau sa ajung sa stau inca 3 ani(Doamne fereste) pana imi termin eu studiile si dincoace si or catadicsi si astia sa-mi elibereze diploma.

tu cum ai procedat @gabriel2012? Seara frumoasa s-aveti!
Răspuns la discuția Pensie si salariu
Seara buna! Revin asupra acestui topic,si am sa va rog,daca se mai poate sa ma lamuriti in ceea ce priveste urmatorul aspect:
Un coleg de facultate a beneficiat de pensie de urmas pana la absolvirea liceului,dupa care nu si-a mai continuat studiile.Dupa o perioada de 2 ani,s-a inscris la facultate. Mai exista sansa ca acesta sa poata beneficia(iarasi) de pensia de urmas,intrucat inca nu a implinit varsta de 26 ani?
Faptul ca a existat aceasta "intrerupere"/pauza in urmarea unor forme de invatamant, poate face ca acesta sa nu mai aiba dreptul la pensia de urmas? In cazul in care va prezenta o adeverinta de student la Casa de pensii, va putea beneficia din nou de aceasta pensie?

Amintesc faptul ca acesta inca nu a implinit varsta de 26 ani,insa 2 ani nu a mai urmat nicio alta forma de invatamant.

Multumesc anticipat! Saptamana insorita s-aveti!
Răspuns la discuția Pensie si salariu
Buna ziua!
Am si eu o rugaminte,daca se poate sa ma lamuriti privind urmatorul aspect:
Momentan beneficiez de o pensie de urmas,fiind studenta,intrebarea mea este urmatoarea:
Daca vreau sa ma angajez cu CM mi-as putea pastra pensia de urmas? Exista niste conditii in acest sens?

si inca o intrebare:internshipul(stagiile de practica) intra in categoria "forma de invatamant organizata potrivit legii" cf art.84.lit b?
Mai exact,in cazul in care voi prezenta o adeverinta la Casa de Pensii,cum ca urmez un stagiu de practica in cadrul unei societati comerciale (cu o durata de 3,6 luni), mai pot primi pensia de urmas?

Multumesc anticipat! Seara frumoasa!