avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Activitate adela01

Activitate adela01

Răspuns la discuția Pensie intretinere student
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la ordonanta presedintiala de suspendare a executarii pana la solutionarea apelului. Cand si unde se depune. Si cum trebuie formulata.

Va multumesc
Răspuns la discuția Pensie intretinere student
Buna ziua
Revin cu aceasta speta, care azi se pare ca se va incheia. Adica a fost amanata pronuntarea pentru astazi. Facultatea a raspuns instantei ca nu a participat la niciun examen in sesiunea de iarna. Apoi s-a amanat pronuntarea, ca sa fie repus pe rol in baza art 400. Fiind inceputa sesiunea de vara am cerut din nou date la facultate si raspunsul a fost clar: nu a participat la niciun curs, seminar, laborator in sem. II si la niciun examen sau colocviu ( 5 din 10) programat pana la data formularii raspunsului. Nu a acumulat niciun credit in acest an universitar. Am depus in instanta. Am invocat si decizia de indrumare nr 2/1971. „Pentru a beneficia de întreţinere, copilul trebuie să dovedească stăruinţă în continuarea studiilor si sa obtina rezultate corespunzatoare.” Trebuie precizat ca este inscris la cursuri de zi. Daca totusi se admite cererea, si i se va acorda pensie de intretinere, exista posibilitatea de obtinere a unei ordonante presedintiale de suspendare a titlului executoriu pana la solutionarea apelului? Dovezile administrate sunt clare. S-a inscris la facultate, dar nu a participat deloc la activitatile didactice.

Multumesc
Răspuns la discuția Pensie intretinere student
In urma depunerii adeverintei, instanta solcita, sub sanctiunea amenzii, date suplimentare de la facultate (situatia studentului, prezenta, laboratoare, regulament etc.), asa ca s-a dat termen 20 mai. Nu e cam lung termenul? Facultatea raspunde in maxim 5 zile. Eu am cerut date joi, iar luni am primit raspunsul.
Răspuns la discuția Pensie intretinere student
Va multumesc. Articolul privind obligatia de intretinere il cunosc. Problema e ca este student foar pe hartie, sau, cum spun chiar cei de la facultate... Nu a participat la niciun colocviu sau examen, deci e considerat fara activitate, desi este la cursuri cu frecventa. Si e o facultate de stat, renumita. O sa incerc sa conving instanta ca nu e in nevoie, mai ales ca pe internet publica anunturi ca angajeaza persoane cu ... 300-500 euro/ luna.
Buna ziua

Din octombrie 2014 este deschis proces pentru plta pensiei de intretinere pentru copil major, „student”. Am folosit ghilimele pentru ca de la facultate am primit adresa ca este inscris, dar nu a trecut pe la cursuri si nu a dat niciun examen in sesiunea de iarna, fiind considerat fara activitate. Precizez ca e student in anul I, la zi. Anul trecut scolar, 2013-2014, la fel, s-a inscris la postliceal, dar in decembrie a fost exmatriculat din cauza absentelor (nu a dat pe la scoala). Dar si atunci a cerut pensie de intretinere. Atunci instanta i-a dat pentru cele 3 luni cand a fost inscris.
Ce sanse sunt ca cererea sa fie respinsa? Pot invoca reaua credinta a lui? Faptul ca se inscrie, dar nu merge la cursuri? Si in instanta am spus ca nu am nimic impotriva sa platesc, dar sa frecventeze. Dar in aceasta situatie...
Orice sfat/parere imi este de ajutor.

Multumesc
Răspuns la discuția Sistare pensie de intretinere
Buna seara

Solicit din nou ajutorul dumneavoastra referitor la problema pensiei de intretinere. Copilul a adus adeverinta ca este inscris la postliceal. Luna aceasta am reluat plata. Dar am primit si de la instanta ca s-a deschis actiune pentru pensie intretinere si ne solicita veniturile angajatului. Eu acum ce fac? Continui cu plata lunar? Sau astept o noua hotarare a instantei? Angajatul spune ca are de la scoala unde e inscris copilul preaviz de exmatriculare din cauza absentelor.
Vreau sa stiu ce trebuie sa fac eu in continuare. Virez sau nu pensia de intretinere copilului?

Va multumesc
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti intr-o problema pe care o am. Un angajat al firmei plateste pensie de intretinere copilului major, care a terminat liceul anul acesta. In dispozitivul hotararii judecatoresti scrie ca se plateste pana la terminarea studiilor, dar nu mai tarziu de 26 de ani. Angajatul a depus cerere prin care solicita sistarea platii pensiei incepand cu 1 septembrie intrucat copilul a terminat liceul si a depus si o adeverinta de la liceu care atesta acest lucru. In luna septembrie eu mai retin si virez copilului pensia?
Si daca in octombrie va incepe cursurile unei facultati sau scoli postliceale care e procedura? Aduce copilul adeverinta si reiau plata?

Va multumesc