avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate vidicanioan

Activitate vidicanioan

Buna ziua
Sunt o PFA
Am un contract de prestari cu o firma. Pot sa trimit factura de prestari de serviciu pe internet?
Multumesc
Discuție Cedare teren
Buna ziua
Am cerut autorizatie de extindere a casei mele din ORADEA.Primaria nu mi-a dat autorizatie pana n-am fostr deacord sa cedez in favoare ei o suprafata de teren pentru largirea strazii de la latimea actuala, la o strada de 12 m latime pe dealul Oradiei.Nu inteleg nici acum de ce n-au pus aceste conditii cand mi-a dat atorizatia de constructie in anul 2002 ci ne-a lasat sa facem alimentarea cu apa , canalizare si gaz pozitionand toate aparatele de masura la limita strazii existente (pe gard),iar administratia a plantat stalpii de curent tot la limita strazii iar acum trebuie sa-i mute.INTREBARE:
poate primaria sa ma oblige sa cedez terenul pe GRATIS si tot eu sa suport cheltuielile de dezmembrare a terenului si culmea si cele notariale?.Pana nu le duc CF-ul cu teren pe numele primariei nu-mi da avaizul de punere in functiune si nu=mi inchide autorizatia cu toate ca inspectorul de zona a verificat finalizarea lucrarii si totu-i in ordine.
Va multumesc
Buna ziua
Am terminat Universitatea de arte si design din Cluj,,am finalizat masteratul la Universitatea din Oradea, Facultatea de Arte in domeniul Arte plastice decorative si design,programul de studii Sculptura si ambient ,si cursurile NIVELULUI II de formare psihopedagogica.
Cu aceasta pregatire m-am prezentat la examenul de titularizare organizat in Oradea pe care l-am luat cu nota 7,30.
Cu toate ca la sedinta publica mi s-a spus ca pot ocupa postu de profesor de design la Liceul de arte din Oradea,la repartizarea postului am fost respinsa pe motiv ca nu intrunesc conditiile
Mai mult la repartizare pe post am fost singurul candidat.
Ce ma indrumati sa fac pentru a indrepta nedreptatea care cred ca mi s-a facut?
Va multumesc
Buna ziua
Daca am deschis un pfa la 01.08.2013, in domeniul testarea opiniei publice,serviciu care il prestez pe baza de contract cu prima incasare in septembrie,care este prima zi in care trebuie sa platesc cota de pensie ,somaj si sanatate
Va multumesc
Buna ziua
Va rog sa-mi explicati ce trebuie inregistrat in registrul de inventar al unui pfa-tist cu norma de venit.
Va multumesc