avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate sorana-m

Activitate sorana-m

Buna seara,
In noiembrie 2016,a fost promulgata legea 229/2016, care “aduna in aceeasi oala” absolventii facultatilor de Balneofiziokinetoterapiedin cadrul Universitatilor de Medicina si absolventii Facultatilor de Kinetoterapie,din cadrul Facu de Educatie Fizica si sport!Pana in 2018,absolventiiBFKTobtineau AvizulSde Libera Practica de la OAMMR(ordinul asistentilor) sau Directia sanatate publica.Absolventii de Kinetoterapie,obtineau avizul de la DSP doar.Pe nici unul din avize nu exista data de “expirare”,doar la oammr este prevazut avizul anual in urma obligativitatii acumularii creditelor de educatie medicala continua.In urma legii 229/2016,s-a infiintat Colegiul Fizioterapeutilor,care a publicat in MOF 131 si 129 din 12.02.2018 doua hotarari,iar una din ele prevede obligativitatea achitarii cotizatiei anuale de membru,cea de inscriere in CF si un morman de acte pentru eliberarea Avizului de liber practica,in termen de 3 luni de la publicare.Acum,toate unitatile care au angajati de genul expus mai sus primesc instiintari cu privire la noua”lege” si sunt notificate cu suspendarea CIM in absenta noului Aviz de Libera Practica! Plus ca exista in dezbatere masuri compensatorii pentru ambele tipuri de absolventi cu experienta sub 10 ani pana la promulgarea legii,pentru a profesa in continuare.
Intrebarile sunt daca aceste hotarari tin loc de lege,daca exista abuz si daca se piate aplica retroactiv pentru absolventii anteriori!
Inca o rugamite:suntem o comunitate de absolventi medicinisti,organizati juridic si cautam indrumare legislativa.Dorim un avocat care sa ne poata reprezenta in instanta!
Va multumesc anticipat!
Buna seara,am o mare nedumerire legata de valoarea salariului de baza pt spor pt personalul medical conform noii legi.Pe fluturasul meu de salariu exista 2 salarii diferite,unul de baza conform grilei si altul ca si baza de calcul de spor,care nu se regaseste in grila corespunzator functiei.O alta colega de la alt spital spune ca pe fluturasul ei nu difera salariul de baza (care este similar cu cel din grila conform functiei si vechimii) de valoarea salriului din care se calculeaza sporul.
Exemplu:
La mine:
salariu baza:3115(conf grilei-asist med princip S,gradatia 2,unitate clinica)
Salariu baza pt sporuri:2439

La colega mea:
Salariu baza:3437( conf grilei-asist med princip S,gradatia 5,unitate clinica)
Salariu baza pt sporuri: 3437

Stiu articolele de lege care sustin ca :"începând cu luna decembrie 2016, sporurile şi alte drepturi salariale specifice activităţii se vor calcula prin raportare la salariul de bază, potrivit prezentei ordonanţe de urgenţă", dar nu stiu sigur cum ar fi corect si cum sa procedez, sa ma adresez biroului de salarizare.Va multumesc!
Asa m-am gandit si eu, va multumesc frumos si va doresc o seara frumoasa!Problema este mai complexa, fiindu-mi calculat gresit in defavoarea mea salariul la momentul angajarii mele in institutie, iar ulterior sustinerii unui examen am promovat pe treapta superioara, din ianuarie 2016, si doar de atunci pana in noiembrie ac an s-a gresit in favoarea mea, iar acum mi se cere sa restitui sumele brute, dar la recalcularea salariului anterior promovarii nu vrea nimeni sa revina, plus ca am fost intrebata retoric care sunt perspectivele mele profesionale si cat doresc sa stau in respectiva institutie-in momentul in care am depus o cerere de recalculare a salariului...asa ca imi este teama sa nu imi pierd locul de munca daca actionez in instanta.
Buna ziua, lucrez intr-o institutie publica si in urma unui audit intern s-a constatat ca am avut salariul mai mare pe perioada ianuarie-noiembrie 2016, am primit decizie de recuperare a prejudiciului, doar ca pe langa suma bruta pe care am primit-o in plus, mi se cere sa returnez si valoarea contributiilor platite de angajator pe perioada acelor luni, institutia refuzand sa realizeze declaratii rectificative. As vrea sa stiu cate este de corect si de legal acest aspect.

Va multumesc!
Buna ziua, doresc sa aflu legislatia dupa care ar fi trebuit facuta incadrarea drepturilor salariale a unui
-asistent medical cu studii superioare-vechime in munca 4 ani si 10 luni-in iulie 2015-decembrie 2015(rog exemplu de calcul)-salariu de baza si salariu incadrare pt calcul sporuri
-asist medical principal cu studii superioare,vechime in munca 5 ani si 2 luni,din ianuarie 2016-iulie 2016-salariu de baza si valoare salariu incadrare pt sporuri

In momentul angajarii mele in unitate spitaluceasca,am fost incadrata ca si asistent medical S,clasa 49,gradatia 1-salariu baza:1246,spor-neuropsihiatrie-75%=662 lei,
Dupa ex principal mi s-recalculat salariul si am avut salariul pt spor de 1396(75% din incadrare).
Acum 2 zile am primit o dispozitie prin care mi se modifica val salariu incadrare pt spor-1774,iar astazi mi s-a comunicat verbal ca si acel calcul este gresit si ca va trebui sa returnez dispozitia semnata si ca voi primi alta cu salariu incadrare in jur de 1650 lei,urmand ulterior sa imi fie comunicata suma pe care trebuie sa o returnez.Intentionez sa fac o cerere pt recalculare,dar am nevoie de o baza legala!
Sau va rog sama ajutati cu o baza legala pentru calculul salariilor!
Va multumesc!
Buna ziua, doresc sa aflu legislatia dupa care ar fi trebuit facuta incadrarea drepturilor salariale a unui
-asistent medical cu studii superioare-vechime in munca 4 ani si 10 luni-in iulie 2015-decembrie 2015(rog exemplu de calcul)-salariu de baza si salariu incadrare pt calcul sporuri
-asist medical principal cu studii superioare,vechime in munca 5 ani si 2 luni,din ianuarie 2016-iulie 2016-salariu de baza si valoare salariu incadrare pt sporuri

In momentul angajarii mele in unitate spitaluceasca,am fost incadrata ca si asistent medical S,clasa 49,gradatia 1-salariu baza:1246,spor-neuropsihiatrie-75%=662 lei,
Dupa ex principal mi s-recalculat salariul si am avut salariul pt spor de 1396(75% din incadrare).
Acum 2 zile am primit o dispozitie prin care mi se modifica val salariu incadrare pt spor-1774,iar astazi mi s-a comunicat verbal ca si acel calcul este gresit si ca va trebui sa returnez dispozitia semnata si ca voi primi alta cu salariu incadrare in jur de 1650 lei,urmand ulterior sa imi fie comunicata suma pe care trebuie sa o returnez.Intentionez sa fac o cerere pt recalculare,dar am nevoie de o baza legala!Va multumesc!
Buna seara, am o problema in ceea ce priveste salarizarile anterioare in sist bugetar-sanatate.Am fost angajata in 2015 in spital public ca asistent medical cu studii superioare,vechime 4 ani si 10 luni.Pe baza caror legi trebuia sa fiu incadrata?In oct 2015 am sustinut ex de grad principal,iar din ianuarie 2016 mi s-a recalculat salariul,iar in august 2016 conform noii grile Oug20/2016.Acum am fost instintata ca mi s-a calculat gresit sal de incadrare pt sporuri(75%) si ca trebuie sa inapoiez bani.Doar ca eu consider ca am fost incadrata gresit de la angajare,fiind incadrata ca si
Asistent Medical S,clasa 49,gradatia 1-salariu de baza 1246 si spor 662,ulterior,dupa principa si marirea de 25%,am fost incadrata cu clasa 51,gradatia 2-salariu de baza 2456,spor:1361.Am nevoie de indrumare legata de calcularea salariilor.Va multumesc!
Buna seara, am o problema in ceea ce priveste salarizarile anterioare in sist bugetar-sanatate.Am fost angajata in 2015 in spital public ca asistent medical cu studii superioare,vechime 4 ani si 10 luni.Pe baza caror legi trebuia sa fiu incadrata?In oct 2015 am sustinut ex de grad principal,iar din ianuarie 2016 mi s-a recalculat salariul,iar in august 2016 conform noii grile Oug20/2016.Acum am fost instintata ca mi s-a calculat gresit sal de incadrare pt sporuri(75%) si ca trebuie sa inapoiez bani.Doar ca eu consider ca am fost incadrata gresit de la angajare,fiind incadrata ca si
Asistent Medical S,clasa 49,gradatia 1-salariu de baza 1246 si spor 662,ulterior,dupa principa si marirea de 25%,am fost incadrata cu clasa 51,gradatia 2-salariu de baza 2456,spor:1361.Am nevoie de indrumare legata de calcularea salariilor.Va multumesc!
Buna ziua,as dori informatii legate de infiintarea unui ordin/colegiu national profesional.Stiu ca se infiinteaza in urma adoptarii unei legi dupa dezbatere in Senat si Cdep,dar as vrea sa stiu ce trebuie facut pentru ca propunerea legislativa sa ajunga in Parlament.
Va multumesc!
Buna seara, am mai multe nedumeriri si anume in baza carei legi se face incadrarea salariala a unui asistent medical cu studii superioare care nu a mai lucrat in sistemul bugetar? Am plecat din mediul privat dupa 4 ani de zile la un spital de stat, pe o sectie de recuperare neuropsihomotorie unde exista spor de 75% de conditii speciale.La incheierea contractului, dna Sef Birou Runos m-a incadrat ca si Asistent medical cu studii superioare, clasa 49, gradatia 1(avand 4 ani vechime in munca) si am primit un salariu de baza de 1246 lei + 662 sporul de 75%. Am gasit pe internet statul de functii al spitalului unde lucrez, iar o colega de a mea, cu mai putin de 1 an vechime are salariu de incadrare de 1443.Toate acestea inainte de marea crestere de 25%. Intre timp mi-am dat si examenul de grad principal si ar trebui sa mi se mareasca salariul de baza.Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu un calcul sa pot intelege cum ar trebui sa fiu remunerata acum si dupa incadrarea in grad principal si un sfat cu privire la ce am de facut sa indrept situatia. #-o

Va multumesc anticipat!