avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters300081

Activitate ContSters300081

Am citit legea dar acolo spune locatar, ceea ce inseamna persoana care locuieste. Din moment ce are Contract la ANAF poate fi presedinte doar pe durata contractului. " In caz ca nu se ofera nimeni, se poate alege un presedinte din exterior", oricum nu s-a semnat nici un proces verbal ca sa fie totul legal.

In contractul de vanzare cumparare nu este mentionata nici o clauza prin care suntem obligati sa intram intr-o asociatie sau sa aderam la una.
Eu ca proprietar am cerut actele firmei dar nu doreste sa le dea spunand ca sunt confidentiale si se pot vedea doar in Popesti unde este infiintata firma lor de administrare, nicidecum in spatiul aferent asociatiei din complexul nostru.

Oricum nu este legal ce se intampla. Ei percep taxe de la noi fara sa avem o conventie semnata. E ilegal sa ne ceara bani pentru servicii daca nu avem semnatura cu ei sau sa fim aderati la asociatia lor.

Ce as putea sa fac in acest caz? Sa incep cu o plangere, mai ales pentru injurii de la administrator catre lume? Mai ales ca a amenintat cu politia si ca el are pile la capitala?
Nu stiu cat de bine le-am expus, dar in mare vroiam sa stiu daca firma de administrare are dreptul sa ne ia comisioane daca noi nu suntem aderati la asociatie si nu am semnat nimic legal cu ei.
Si a doua chestie daca chiriasul(cu contract legal la ANAF) are dreptul sa fie presedinte de bloc.
Buna ziua. Va expun urmatoarea problema:

Intr-un complex rezidential exista o asociatie de locatari infiintata si delegata o firma de administrare imobile pentru a se ocupa de aceasta. Initial a fost infiintata la un singur bloc(pentru ca atat era construit) apoi s-au mai construit inca 4 blocuri.
Un domn care sta in chirie, cu contract legal la ANAF(fiind reprezentant legal si delegat sa se ocupe de toate treburile administrative ale imobilului) a dorit sa fie presedinte de bloc pe gratis pentru a ajuta toti locatarii sa se gospodareasca cat mai repede. In acel moment era o doamna reprezentanta a firmei, dar ulterior a intrat in prenatal. In vederea imputernicirii domnului care dorea sa fie presedinte de bloc s-au strans semnaturi de la 50+1 locatari prezenti la sedinta si s-a trimis si mail catre firma pentru a-l imputernici in functia de presedinte. Firma l-a numit verbal presedinte fara a semna un proces verbal.
Pentru a usura munca firmei, presedintele comunica cand se mutau persoanele in apartament.
De aici incep toate problemele: presedintele a dat data cand s-a mutat fiecare persoana in bloc, in momentul in care dadea drumul la curent de la panoul principal(incepand cu luna iunie). Firma a gresit si i-a pus pe luna Mai la intretinere.
Incepand cu luna aprilie firma de administrare ne-a luat comison pentru intocmirea tabelelor, platilor(inclusiv prin platforma online e-bloc), taxa de gunoi, femeie de servici fara a semna vreun contract de aderare la asociatie.

A fost o sedinta unde a participat un domn care reprezinta firma de administrare(inlocuitorul doamnei care a intrat in prenatal) aducand injurii si batjocorind persoana care vroia sa fie presendinte si si-a indeplinit datoria pe gratis pentru ei timp de 3 luni acuzandu-l ca este o persoana falsa, ca el stie legea mai bine (fiind administrator) si nu poate fi presedinte de bloc si ca nu mai sta de vorba cu el sub nici o forma.

Acum am urmatoarele intrebari:
Domnul care dorea sa fie presedinte are dreptul sa ocupe aceasta functie daca are contract la anaf pentru acel spatiu si locuieste acolo?
Firma de administrare are dreptul sa incaseze acele comisioane fara sa aderam la aceasta asociatie? Din punct de vedere legal cum ne-a incasat acele sume de bani?
Dupa ce ne-am certat cu ei ne-au inchis conturile de plata online pe platforma e-bloc.ro
Daca in taxa de administrare a firmei intra si comisionul de plata online, cum se mai poate plati daca ne-au inchis conturile?(doar la blocul nostru)
Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea problema: Sotia mea are 2 locuri de munca. La un loc de munca are vechime de minim 12 luni dar la celalt loc de munca are vechime 8 luni de zile. Urmeaza sa nasca in urmatoarele 2 luni. Cum se va calcula indemnizatia de crestere a copilului? Conform legii va beneficia de 85% din venitul cumulat al ambelor locuri de munca sau doar a unuia la alegere? Conteaza ca la al doilea loc de munca are doar 8 luni? Poate cineva sa ma lamureasca?
Buna ziua. Am cateva nelamuriri:

1.Este legal sa citesti si sa combini dupa 3-4 website-uri termenii si conditiile acestora, dar sa le adaptezi la website-ul tau?

2. Daca sunt un simplu cetatean care a cumparat un hosting pentru un an si doresc sa deschid un website de anunturi, am nevoie de licenta, acte? Mentionez ca se vor prelucra date cu caracter personal : nume, telefon, adresa, email
website-ul e facut prin resurse open sourse gratuite si continutul nu e copiat din alta parte.

3.
Răspuns la discuția Inselaciune fara limite
Chiar daca a trecut un an? Va intreb ca nu stiu nimic in acest sens....M-a tot tinut cu vorba si am ajuns la capatul rabdarilor.
Buna ziua. Am urmatoarea problema. Acum un an si ceva am cunoscut o persoana care ulterior avea 4 facturi neplatite la Orifame printre care si numele unui coleg de munca de a ei. Fata a primti acasa instiintare ca trebuie sa plateasca in jur de 2500 lei. Intre timp a avut si plangere la politie facuta de colegul ei.
Toate restantele le-am platit eu cu precizarea de la ea si parintii ei ca o sa ii primesc ulterior.

A trecut un an si nu am vazut nici un ban spunand la telefon ca mai bine lasam situatia asa cum este....adik fara sa primesc nici un ban.

Cum pot sa recuperez eu datoria de la acesti oameni?
Exista un caz real care a castigat! si va urma ...
Nu este deloc pacaleala. Tu pana cand nu achiti locuinta achizitionata prin banca, nu este a ta! este a bancii! atata timp cat tu iei o locuinta prin credit si un chirias iti plateste ratele , te poate da in judecata si sa castige pentru ca tu i-ai platit ratele.

Chiar daca ai contract si scrie numele pe actul de proprietate, locuinta nu e a ta! si astfel se poate castiga in instanta!

Asa toata lumea cumpara case de sute de mii de euro si fac avere prin inchiriere....uite ca s-a gasit o modalitate sa se faca dreptate!!!
Nu e pacaleala de 1 aprilie. Eu intreb pentru ca este doar un zvon.

Oricum din moment ce chiriasul iti plateste rata la banca, de ce sa nu fie al lui? Asa ar trebuii bagat un impozit pe profit din chirie mai mare!