avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate mihateo

Activitate mihateo

Buna seara,
Va multumesc pentru raspuns. Am intrat in concediu de risc maternal lucrand in calitate de reprezentant medical la o companie farmaceutica, ocupatie ce presupune riscuri prin deplasarile cu masina pe teren si munca in mediu cu risc de contaminare in unitati sanitare, avand in acelasi timp rezultate nefavorabile in urma investigatiilor medicale din timpul sarcinii. In acelasi timp, am activitati ocazionale in calitate de artist liric independent. Nu sunt PFA. Obtin aceste venituri prin contract de drepturi de autor.Se pot lua in calcul pentru indemnizatia de crestere a copilului?
Astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc.
Buna seara,

Ma aflu in concediu de risc maternal din luna a treia de sarcina aproximativ. Dupa ce voi termina concediul de risc voi intra in concediul prenatal, deci nu voi mai reveni la serviciu in acest timp. As dori sa stiu daca pe parcursul concediului de risc maternal pot obtine venituri din alte activitati, venituri ce pot contribui ulterior la calculul indemnizatiei pentru crestera copilului.
Va multumesc.
Va multumesc.
Buna ziua,
Am un copil de 1 an si 6 luni pentru care am stat acasa in concediu de crestere copil in perioada 13.06.2012-08.02.2013, timp in care contractul de munca a fost suspendat. La data de 8 februarie anul acesta am revenit la serviciu. Am ramas din nou insarcinata in luna iulie, anul acesta, si as dori sa stiu daca voi avea dreptul la indemnizatia pentru al doilea copil daca voi avea mai putin de 12 luni lucrate pana as intra in concediul de sarcina si lehuzie (ar trebui sa fie in ianuarie 2014). Suspendarea contractului de munca din timpul concediului pentru primul copil este un impediment in acest sens?
Multumesc.