Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie si concediu al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie si concediu al doilea copil

Buna ziua,
Am un copil de 1 an si 6 luni pentru care am stat acasa in concediu de crestere copil in perioada 13.06.2012-08.02.2013, timp in care contractul de munca a fost suspendat. La data de 8 februarie anul acesta am revenit la serviciu. Am ramas din nou insarcinata in luna iulie, anul acesta, si as dori sa stiu daca voi avea dreptul la indemnizatia pentru al doilea copil daca voi avea mai putin de 12 luni lucrate pana as intra in concediul de sarcina si lehuzie (ar trebui sa fie in ianuarie 2014). Suspendarea contractului de munca din timpul concediului pentru primul copil este un impediment in acest sens?
Multumesc.
1. Daca veti naste in ianuarie 2014 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) sunt februarie 2013 - ianuarie 2014.

2. - In aceste 12 luni intra luni in care ati fost in CCC1, luni in care ati primit salariu, luni in care veti fin concedii medicale sau in concediu de maternitate.
- Toate aceste perioade sunt eligibile pentru a benficia de indmnizatie pentru CCC2.

3. Asadar veti putea intra in CCC2 si veti beneficia de indemnizatia aferenta.
Va multumesc.