avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie si concediu al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie si concediu al doilea copil

Buna ziua,
Am un copil de 1 an si 6 luni pentru care am stat acasa in concediu de crestere copil in perioada 13.06.2012-08.02.2013, timp in care contractul de munca a fost suspendat. La data de 8 februarie anul acesta am revenit la serviciu. Am ramas din nou insarcinata in luna iulie, anul acesta, si as dori sa stiu daca voi avea dreptul la indemnizatia pentru al doilea copil daca voi avea mai putin de 12 luni lucrate pana as intra in concediul de sarcina si lehuzie (ar trebui sa fie in ianuarie 2014). Suspendarea contractului de munca din timpul concediului pentru primul copil este un impediment in acest sens?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mihateo , utilizator 11:42, 5 Septembrie 2013
1. Daca veti naste in ianuarie 2014 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) sunt februarie 2013 - ianuarie 2014.

2. - In aceste 12 luni intra luni in care ati fost in CCC1, luni in care ati primit salariu, luni in care veti fin concedii medicale sau in concediu de maternitate.
- Toate aceste perioade sunt eligibile pentru a benficia de indmnizatie pentru CCC2.

3. Asadar veti putea intra in CCC2 si veti beneficia de indemnizatia aferenta.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil alinatinu alinatinu buna ziua m-am intors in 20 noiembrie2012 la servici dupa ce am beneficiat 2 ani de concediu crestere copil. Am lucrat, deci, 2 luni.. Daca mai fac un copil, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil marcela72 marcela72 Buna ziua , am urmatoarea situatie : pana la data de 23.04.2015 am beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului in varsta de pana la doi ani , ... (vezi toată discuția)
Insarcinata in timpul concediului de crestere copil pana la 2 ani ioana.manuela76 ioana.manuela76 buna ziua! am ramas insarcinata pe perioada somajului si am beneficiat de cele 90 de zile de concediu medical 2014- 2015, pana ce am intrat in concediu ... (vezi toată discuția)