avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaTdr

Activitate IoanaTdr

Cum se plateste ziua libera legala daca se lucreaza?
Cursuri la locul de munca
Buna seara
As dori o parere/informatie daca se poate, va rog: cursurile de dezvoltare profesionala, se pot imputa in timpul liber a angajatului, sau in timpul serviciului dar cu prelungirea programului de munca, pt recuperarea timpului pierdut pt curs?La firma unde muncesc, suntem abonati la platforma Upriserz, si pana acum facea fiecare benevol cursuri de acolo, fiecare daca dorea si ce dorea. Acum efectiv ni se imputa cate 6 cursuri pe săptămână, in timpul liber si cand am propus sa facem cursurile in timpul orarului de munca, a propus prelungirea programului de munca pt recuperarea timpului pierdut pt cursuri(ore neplatite).
Nu am o problema cu evolutia, dar nu cred ca e legal sa fim non stop in cursuri, si ca angajatorul sa ne faca si viata personala si pe deasupra, fara nici un beneficiu salarial in plus pt ca facem aceste sumedenii de cursuri.
Eu fac cursuri, imi place sa invat lucruri noi, dar nu sa nu mai am putin timp si pt familie.
Exista o legislație pt aceste cursuri?
Va mulțumesc frumos!
Nu este legat stocul la site, nu se actualizeaza automat.
Multumesc!
Buna ziua,
Lucrez la o firma care are un magazin online si la care a inceput ieri campania de black friday care cuprinde reduceri intre 5-35%, facute de mine.. Ieri pe la 6 dimineata am observat ca un produs avea reducerea de 86%, el costa 940 lei si era acum la pret de 153,75 lei, mi-am dat seama ca e o eroare si e imposibil, si am schimbat pretul produsului la cel initial. Peste cateva ore, a intrat o comanda pe site fix pe acel produs, dar din nou, la pretul de 153.75 iar colega care se ocupa de facturare a confirmat comanda fara sa verifice in prealabil de ce este asa diferenta. Cand mi-am dat seama ca e greseala, am rugat-o sa sune clientul sa ii spuna ca nu mai avem produsul in stoc deoarece nu stiam cum sa explic asa o eroare mare. Din pacate clientul nu a fost intelegator si vrea neaparat acel produs deoarece a zis ca si-a dat seama ca am facut o greseala dar e dreptul sau, si daca nu il dam, ne reclama la ANPC, ANAF SI Tv. Sunt convinsa ca e o eroare de program sau altcineva a intrat si a modificat pretul la asa reducere mare (avem mai multa lume acces la site) dar eu nu am acces la platforma unde e magazinul online sa vad daca a fost o eroare de program sau eroare umana, de asta se ocupa programatorul care ieri nu a raspuns la telefon. Intrebarea mea este daca suntem obligati sa dam acel produs la un pret atat de mic, nu cunosc legea, dar stiu ca si clientul vrea sa profite de acea eroare. Produsul cu acea reducere de 86% are pret mai mic decat pretul de achizitie. Am incercat sa ii oferim alte produse, sau alte variante dar sub nici o forma nu accepta, decat produsul acela.
Cum se poate rezolva?
Multumesc!
Răspuns la discuția Plata ore suplimentare sambata
Va multumesc!
Buna ziua,

As dori sa stiu cum este temeiul legal pentru plata orelor suplimentare sambata: lucrez la privat, este obligat prin lege sa ma plateasca dublu sambata sau nu (sambata nu este inclusa in contractul de munca) ? De asemenea, doresc sa stiu care este legea pt concediul de odihna: exista prin lege obligatia de a avea odata pe an 10 zile de concediu luate odata, sau la privat nu se aplica?
Multumesc
Deschidere SRL
Buna seara,
Am dori sa ne deschidem un SRL cu activitate de vanzare organe de asamblare si scule.Problema este ca nu stim absolut nimic despre proceduri.Care ar fii pasii pe care trebuie sa ii facem pt a deschide un magazin, din momentul in care înregistrăm actele si pana la deschidere?Care ar fii costurile actelor de deschidere, ISU, autorizatie de functionare etc?Ce altceva e necesar sa mai obtinem pt a deschide firma?
Va mulțumesc!
Indisciplinar in cartea de munca virtuala
Buna seara, doresc sa imi dau demisia la zi si patronul nu accepta decat cu preaviz, si ma ameninta ca imi incheie cu indisciplinar.Mai exista asa ceva, indisciplinar in cartea de munca?Ce pot pati daca nu stau in preaviz?Are dreptul sa nu imi plateasca ultimele zile de munca?Daca nu imi accepta lichidarea si nu vreau sa stau in preaviz, cum pot proceda?
Mulțumesc
Răspuns la discuția Gestiune loc de munca
Multumesc pt raspuns.Nu sunt perisabile, sunt organe de asamblare, materiale de constructii.
Si daca nu semnez nimic, ma poate da in judecata?Cum poate sa imi impuna mie minusul?Cum poate sa imi impute mie minus daca eu niciodata nu am semnat pt preluare de gestiune?Cum.e legal asa ceva?Multumesc.
Răspuns la discuția Gestiune loc de munca
Ieri am avut o discutie cu patronul, si mi-a spus ca nu are ce sa imi faca deoarece nu m-a pus niciodata sa semnez pt gestiune, si nu am preluat nici o gestiune de la colegii dinaintea mea.Mi-a spus ca 3 luni vom avea toti angajatii, minus 10% la salar, si ca este obligatoriu sa semnam inventarul pe care l-am făcut acum, si apoi sa semnam ca am primit gestiunea, sau daca nu suntem de acord sa semnam, sa ne dăm demisia.Eu nu doresc sa semnez pe foile colegilor mei, nu pot sa raspund pt cum a numarat altcineva, decat pt ce am numarat eu, si a zis ca nu se poate asa, ori semnez tot ori nimic.Daca as alege sa imi dau demisia acum, mai poate sa imi faca ceva pe viitor gen poprire la noul loc de munca, poprire pe casa?Intreb in ideea in care a si propus el sa ne dam demisia daca nu semnam, si ma gândesc sa nu fie un siretlic aici.Multumesc!