avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate Vasilica111

Activitate Vasilica111

Vasilica111 a scris:

AVLIL a scris:

E dificil de apreciat inb lipsa actelor, trebuie vazut daca a fost o eroare de scriere sau daca acea camera nu s-a dat nimanui.
Din poveste nu se desprinde care e situatia.

Nu s-a dat nimanui acea camera, asta s-a facut asa in conditiile in care fratele a fost un alcolic,( cand a decedat a avut 3,20% alcolemie in sange), iar acea camera am vrut-oeu de atunci dar nu a fost el de acord.


Am revazut toate actele si am inteles asa din ele.
S-a facut succesiunea dupa tata pe o suprafata de 507 m ,cu constructii casa in suprafata de 36 m. Mostenitori fiind Mama ,eu si fratele. Dupa mama am facut succesiunea si a ramas pe numele fratelui acea suprafata de 507m cu imobil cu 3 camere si anexe. Aici nu am mai specificat suprafata constructiei. De la primarie s-a eliberat document, care atesta ca mama a avut casa de locuit in suprafata de 69,5 m si 42 m anexe. Intrebarea mea este pot reveni asupra diferentei de suprafata de 75m de constructii. Multumesc pentru raspuns!
AVLIL a scris:

E dificil de apreciat inb lipsa actelor, trebuie vazut daca a fost o eroare de scriere sau daca acea camera nu s-a dat nimanui.
Din poveste nu se desprinde care e situatia.

Nu s-a dat nimanui acea camera, asta s-a facut asa in conditiile in care fratele a fost un alcolic,( cand a decedat a avut 3,20% alcolemie in sange), iar acea camera am vrut-oeu de atunci dar nu a fost el de acord.
Verificand actele am observat urmatorul lucru. In urma succesiuni la casa parinteasca, dupa decesul tatalui meu s-a facut in felul urmator. 4 camere si dependinte + terenul de sub casa. In urma decesului mamei s-a facut succesiunea pe 3 camere si terenul aferent, intre mine si fratele meu, imobil ce a fost trecut pe numele fratelui.Acum a decedat si fratele.El are copii.Acum intrebarea mea este. Pot face ceva sa obtin eu acea camera? Asta in conditiile in care imobilul are 8 camere? In speranta unui raspuns, multumesc anticipat.
Fratele meu a murit in accident rutier, undeva la tara pe marginea soselei acum doua luni in urma9 23 dECEMBRIE 2013). Soferul a parasit locul accidentului. In afara de expertiza medico legala, nu am o alta informatie despre acest accident. Nu pot sti cine a fost soferul, si cine a fost vinovat. Politia din cate stiu inca face cercatari.Au fost 3 camere in zona respectiva, dar nu cunosc multe amanunte, decat ca el a fost vazut pe camera cand a trecut pe sosea, iar la masinile care au circulat in acea perioada de timp nu se vad numerele de inmatriculare.In Cheltuielile pentru inmormantare inclusiv la IML le-am suportat eu. Reclamatie ca parte civila la politie am facut eu.atat si nimic mai mult. Unde ma pot adresa in continuare, s-au ce pot face mai departe pentru aflarea adevarului si de ce nu si despagubiri morale. Mentionez ca fratele are 3 copii, iar cel mai mic in momentul accidentului era minor. In speranta unui raspuns, multumesc anticipat.
Buna seara! Sunt nascuta la 15. 07. 1960 Am vechime in campul muncii 33 de ani si 8 luni, dintre care 14 ani si 8 luni in grupa a doua. Cand ma pot pensiona? Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Succesiune
Ca sa nu mai deschid alt topic, revin cu o alta intrebare despre Pensii.Este vorba despre mine. Sunt nascuta in data de 15. 07. 1960 Am o vecime totala ( trecuta in cartea de munca cu cotizatie la zi) in campul muncii de 34 de ani, dintre care 14 ani si 8 luni in grupa a doua de munca. Cand pot iesi la pensie, care este varsta care se ia in calcul acum dupa ce se acorda grupa de munca si daca se acorda grupa a doua. Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc pentru raspuns! Au vorbit copii cu nevasta fratelui si a spus ca nu se amesteca, ea renunta in favoarea copiilor, sa procedeze cum vor ei. Tocmai din acest motiv am revenit cu intrebarea.
Discuție Succesiune
Buna dimineata! In urma decesului parintilor, s-a facut succesiune pe casa parinteasca prin tribunal,deci este o hotarare judecatoreasca in aces sens pe numele fratelui meu. Acum a decedat si el. Acum nu stim cum sa procedam. El are 3 copii cu doua sotii, casatorit fiind cu prima ( nedivortat) dar ea a plecat acum 22 de ani de la el. Acum copii lui vor sa faca succesiunea si sa faca cota parte si copilului meu, deci 4 copii acum. Tot sprijinul copiilor sunt eu ( matusa) cum as putea sa ii invat sa procedeze?
Răspuns la discuția Ajutor deces
Multumesc frumos pentru raspuns!
Răspuns la discuția Ajutor deces
Nici eu nu stiu ce inseamna pensie sociala.Situatia este asa: Fratele meu este invalid de mana dreapta. In urma acestui accident s-a pensionat. Teoretic, eu asa inteleg este pensie de invaliditate, dar pe cuponul lui de pensie scrie clar asa: Pensie sociala 18. Asta stiu.