avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate catalinatoader2003

Activitate catalinatoader2003

Buna ziua.
Am lucrat intr-un proiect european pe teme de educatie (Life Long Learning - Leonardo da Vinci) ca manager de proiect la firma la care sunt actionar si administrator (50%) impreuna cu un alt asociat ce este la randul lui actionar si administrator (50%).
Proiectul a fost realizat in colaborare cu mai multe institutii internationale, insa beneficiarul - cel care a semnat contractul cu Agentia Nationala LLP a fost o asociatie din Romania. Fiecare institutie colaboratoare, inclusiv firma mea a semnat contracte in legatura cu proiectul, cu beneficiarul. Intr-o anexa a contractului s-a specificat faptul ca fiecare asociat al fimei mele are dreptul de a exploata rezultatele proiectului, (constand in suportul de curs elaborat) ca persoana fizica, asa cum doreste de cuviinta. Ca urmare:
1. Daca voi decide sa vand actiunile mele asociatului, voi avea dreptul de a utiliza suportul de curs elaborat in proiect intr-o noua firma in care as fi actionat unic?
2. Fostul meu partener poate vinde dreptul de proprietate asupra cursurilor unor terte institutii/persoane ? Dar eu? Cum se poate realiza aceast lucru?
3. Exista vre-o modalitate de a-mi apara dreptul de autor al unei parti a cursurilor, elaborata in totalitate de catre mine, in cadrul proiectului?

Cu multumiri

Va multumesc foarte mult.

Catalina
Buna ziua.

Sunt insarcinata in 27 de saptamani si doresc sa intru cat mai curand in concediu pre-natal. Angajatorul se afla in acest moment in procedura de faliment si se afla sub administrare juridica. Tot in procedura de faliment se afla si in momentul in care am ramas insarcinata si am anuntat conform legii aceasta stare.

1. Cum se procedeaza pentru a intra in concediu prenatal ?
2. Poate angajatorul sa respinga intrarea in prenatal si eventual sa fiu data in somaj?
3. Pot fi data in somaj inainte de a intra in prenatal?
4. Daca as intra in somaj mai pot beneficia de concediu pre si post natal? Daca da, cine mi l-ar acorda; unde trebuie sa ma adresez?
5. La calculul concediului pre-natal se ia in considerare si suma primita de la somaj sau numai cuantumul salariului ?

Cu multumiri,
Catalina