avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate aliaaa

Activitate aliaaa

buna ziua!vreau sa divortez.daca plec cu copilul minor la parinti in alta localitate ,fara acordul sotului,(el la randul sau este plecat la parinti si nu vrea sa ia legatura cu mine),pot fi acuzata de parasire de domiciliu sau ceva de genul rapire minor?intentionez sa plec si sa incep actiunea de divort din acea localitate si mi-e teama sa nu intampin aceasta problema si sa-mi ia copilul.
multumesc anticipat
buna ziua!m-ati pute ajuta in cazul divortului?se poate efectua prin mediere? daca da,care este procedura?as prefera aceasta varianta pentru evitarea traumelor psihice provocate de un proces in instanta.am un copil de 2 ani,nu ma mai inteleg cu sotul,este violent,stam in locuinta cu chirie la stat.dupa divort intentionez sa plec in localitatea natala unde voi locui cu mama mea in apartament proprietate personala(mama ,eu beneficiind de succesiune in urma decesului tatalui),bineinteles copilul il vreau si sunt dispusa sa lupt pt el ,tatal lui neoferind-ui un mediu propice cresterii.in momentul de fata sotul meu nu are servici iar eu urma sa ma angajez la revenirea din ccc,dar in momentul de fata nu stiu ce sa fac,nu vreau sa incurc lumea fiind necesar sa parasesc Bucurestiul.
astept rspunsul dumneavoastra!
cu respec
aliaaa

Buna ziua!
Ieri am achizitionat o tableta cu contract pe 2 ani pentru abonamentul de internet.Ajungand acasa si punand tableta in functiune am constat ca se incinge foarte rau si sonorul este foarte slab,deci nu sunt multumita de calitatea ei.exista posibilitatea returnarii produsului avand in vedere existenta contractului de abonament pe 2 ani?Nu vreau schimbarea produsului deoarece am banuiala ca este un viciu de vafbricatie(aceasta fiind oferita gratis conditionata fiind de abonament).Se poate rezilia contractul?nu au trecut nici 24 ore.
Răspuns la discuția Divort cu minori, credite
deci eu am numai de pierdut in cazul divortului,risc sa-mi ia copilul caci nu am cu ce -l intretine din cauza ratelor?
Buna ziua!
Nu ma mai inteleg deloc cu sotul meu de foarte mult timp si am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa divortam.Aici intervine problema,avem un copil de 2 ani si doua credite bancare pe numele meu,facute anul trecut.Creditele au fost facute in interesul familiei pt acoperirea datoriilor.Intrebarea:a)cum se procedeaza in divortul cu minori?
b)cine plateste ratele la banca in urma divortului?
c)sotul nu vrea sa mearga la tribunal si ameninta ca ma rupe in bataie sa-mi scoata "gargaunii" din cap,ce pot face eu?
Discuție demisie
pot depune cererea de demesie conform art 31 (3) in ziua in care ar trebui sa incep activitatea la firma?
Discuție Revisal
cum aflu daca angajatorul a inregistrat cim in revisal,el refuzand sa faca dovada?se poate afla online?
Răspuns la discuția Contract de munca??? Ce fac?
am inteles,va multumesc,asta deja am facut-o!
intrebarea era:dupa semnarea unui CIM cu perioada de incepere a activitatii dupa cateva zile,in acele zile poti notifica angajatorul de faptul ca nu mai doresti inceperea colaborarii,ca o dovada ca ai anuntat?si te absolva de clauzele contractuale,din moment ce nu ai prestat activitate la acel angajator,singura intrevedere fiind la semnarea CIM?
Răspuns la discuția Contract de munca??? Ce fac?
si in cazul in care as fi trimis-o inainte de 25 ar fi fost legal?ceea ce este scris in CIM se aplica cu data de incepere a activitatii sau a semnarii?asta ma intereseaza de fapt(pt cultura generala si pt viitor sa deschid ochii)
Răspuns la discuția Contract de munca??? Ce fac?
da,a trecut dar acum mi-am dat seama ca va fi data postei pe recipisa de confirmare primire.aici am gresit.le trimit demisia ca sa fiu in regula legal,sa nu fiu acuzata ca nu m-am prezentat la munca.dar cred ca din moment ce ei nu dau nici un semn de viata sunt doar niste tepari?!freeelis a scris:

Pai data de 25 a trecut?