avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate sony_stef

Activitate sony_stef

va multumesc pentru informatiile date si va doresc o seara buna.
Salariul net pe care il iau este de 1200 in mana asa cum se zice iar pe contractul individual de munca 1050.
Am inteles o parte din raspunsul Dvs dar ar mai fii o nelamurire. Cum sa calculez indemnizatia. Adica 1050 lei X 12 luni , dupa care impart totul la 85 %. Aici nu prea inteleg cum calculez ca sa stiu cati bani imi revin. Si o alta problema ar mai fii ca la Casa De Pensii am scos un desfasurator in care nu sunt trecut cu toate orele , ca si norma. Am si 8 si 4 chiar mai nou si 2 ore. Sper sa nu ma afecteze asta ptr CCC.
Buna ziua. As dori sa adresez si eu cate-va intrebari in legatura cu cresterea copilului de catre tata. Sotia mea este insarcinata in 7 luni si nu a lucrat niciodata cu carte de munca sau contract. De aceia as dori ca indemnizatia de crestere sa o pot lua eu , deoarece eu lucrez. intrebarile vor fii astea ! Cati bani imi revin pentru indemnizatia de crestere copil daca am un salat brut de 1050 lei ? Cati ani pot sta acasa ? Si cati bani imi revin daca ma intorc mai devreme la serviciu ? Va multumesc .
Răspuns la discuția Agresiune
d-le avocat nu doresc ceva de la el , doresc sa fie sanctionat intr-un fel sau sa il oblige un procuror sa depuna marturie ca nu mai are de a face cava cu mine. si daca se va comporta in continuare la fel sa fie trimis in instanta
Răspuns la discuția Agresiune
Va multumesc domnul Adrian pentru raspuns. Am uitat sa mentionez faptul ca am martori pe care o sa-i precizez in plangerea care o voi depune la parchet. Ideea e ca vreau sa se ia o masura ca aceasta persoana sa nu mai fie violenta, agresiva, si sa imi adreseze amenintari. Ca o ultima intrebare . Vor fii audiati si martorii ? Si unde ? La parchet , sau intr-o sala de proces? Va multumesc .
Discuție Agresiune
buna seara am si eu o intrebare . am fost agresat in urma cu 1 zi de un vecin. am fost lovit in zona fetei dar nu grav incat sa am nevoie de certificat medico legal. am chemat politia si nu ia facut nimica , ia spus numai sa nu mai aiba treaba cu mine si sa isi vada de treaba lui. eu cred ca cei de la politie il cunosteau si de asta la iertat. Dar eu m-am gandit sa ii fac o plangere penala la parchet. intrebarea mea este urmatoarea. Ce se intampla cu persoana acuzata si daca este vorba de un proces in istanta ? va multumesc .
Răspuns la discuția Mandat de aducere martor
va multumesc mult pentru raspuns
am un mandat de aducere la un proces din bucuresti la care eu nu m-am prezentat din motivul ca am servici si nu am un program mai flexibil. sunt in calitate de martor unde o firma asiguratoare vrea sa isi recupereze dauna de la primaria iasi si de la consiliul local. eu mergand pe un pod din iasi am dat intr-o gaura mare si mi-am stricat la roata o parte din carenaj si mai multe componente ale masini. firma asiguratoare mi-a dat dreptul sa o repar fiindca aveam casco dar ei acuma vrea paguba de la primarie ca nu a astupat gaurile din acel pod. intrebarea mea ar fi:
Pot sa nu ma prezint la acest proces chiar daca am mandat de aducere ? sau pot folosi una din acceasta cauza ? am facut o declaratie legalizata si vreau sa o trimit in locul meu la bucuresti unde in ea am scris exact cum sa intamplat. ma poate reprezenta aceasta declaratie legalizata in instanta in locul meu ? eu nu putand merge din cauza serviciului si stari materiale