avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Activitate danielacr

Activitate danielacr

Răspuns la discuția Fisa postului
Multumesc!
Discuție Fisa postului
Buna ziua! Sunt functionar public si incepand cu data de 1.01.2014 am fost mutat temporar in cadrul unui serviciu, pe un post care nu corespunde pregatirii mele. Am solicitat dupa aprox 2 saptamani intreruperea mutarii motivand aceasta solicitare. Nu s-a aprobat, justificarea fiind ca au iesit 3 persoane la pensie si e nevoie de mine sa le suplinesc. Ulterior mi s-a adus fisa postului inclusiv atributiile noului post sa le semnez. Fiind atributii ce nu aveau nicio legatura cu pregatirea mea, am motivat ca sunt in imposibilitatea de a-mi asuma respectivele atributii. Am inaintat aceasta motivare atat in cadrul serviciului unde am fost mutata cat si la resurse umane. Au trecut aprox 2 luni si nu am primit niciun raspuns. Mi s-a comunicat ca daca nu semnez fisa postului nu mi se va face evaluarea. Ce risc in situatia in care ma aflu si ce pot sa fac pentru a intrerupe aceasta stare de anormalitate? Multumesc!
Buna ziua. Am mai postat pe acest forum si in luna septembrie o intrebare privind mutarea temporara, pe care atunci am lamurit-o. Revin acum cu aceeasi problema partea a 2-a. In luna iunie am primit o dispozitie privind mutarea mea pe o perioada de 3 luni care ulterior a mai fost prelungita cu inca 3 luni pana la 31 decembrie 2013. Am aflat zilele trecute ca urmeaza inca o mutare de 6 luni, justificarea fiind aceea ca mutarea se poate dispune pentru o perioada de 6 luni intr-un an calendaristic, deci vine 2014, mai primesc 6 luni. Intrebarea mea este daca este legal si daca da, ce pot face sa inchei acest abuz, avand in vedere ca in primele 3+3 luni nu am intocmit sau solutionat vreo adresa, deci eficienta zero. A doua intrebare este legata de fisa postului +anexa respectiva, pentru postul pe care am fost mutata si unde nu ma baga nimeni in seama si nu prestez nimic + inca o anexa pentru un post dintr-un alt serviciu pentru care nu am cunostintele necesare sa rezolv adrese dar sistematic mi se solicita sa ma pun la punct cu legislatia pentru un domeniu pentru care nu am pregatirea necesara. Ce mi se poate intampla daca refuz sa semnez fisa postului cu anexa respectiva + anexa 2 pentru alt serviciu? Adica eu nu am semnat nimic pentru primele 3+3 luni. Precizez ca sunt functionar public. Va multumesc!
Răspuns la discuția Mutare si detasare
Multumesc!
Răspuns la discuția Mutare si detasare
Sunt functionar public. Care este diferenta intre mutare temporara si detasare? In conditiile in care prin mutarea temporara mi se modifica si felul muncii, respectiv atributiile din fisa postului , adica anexa 2, pot refuza semnarea acesteia? Multumesc.
Buna ziua! In cazul in care am fost mutata temporar la un alt compartiment 6 luni, se poate continua cu detasare 6 luni fara acordul meu? Multumesc.
Am omis sa precizez ca este vorba de o institutie publica.
Buna ziua!
La solicitarea mea, mi s-a aprobat mutarea pe perioada nedeterminata pe un post vacant, corespunzator pregatirii. Ulterior obtinerii deciziei de mutare pe post, seful de serviciu a fost ofensat ca mutarea s-a realizat fara acordul lui, iar conducatorul institutiei nu l-a intrebat. Acesta dorea scoaterea postului la concurs, precizandu-mi ca era promis altcuiva si amenintadu-ma ca eu voi disparea din cadrul institutiei si sa-mi gasesc de lucru in alta parte. Ce pot face daca va reusi sa convinga si conducerea institutiei ca la aceasta data nu are nevoie de personal?