avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate eugarizan

Activitate eugarizan

Domnul avocat v a dat un raspuns , adica daca constatati ca se fac lucrari care vor cauza blocului , faceti sesizare , dar pana atunci solicitati in scris presedintelui sa va comunice ce stie ce se petrece / ce lucrari se executa acolo , pentru ca respectivul trebuie sa aduca la cunostiinta asociatiei ce face el acolo
Răspuns la discuția Lipsa decizii luate în AGA
depinde daca ai stipulat in statut acest lucru
Adica aveti administrator si inca 2 responsabili de scara ? bravo , felicitari , va meritati soarta .
Acesti 2 frati fac parte din comitetul executiv ?
Pentru montarea camerelor de luat vederi ati discutat in adunarea generala
Administratorul are atestat ?
Pentru o corecta situatie in blocul dvs. ar trebui ca 20 % dintre proprietari sa convocati o A.G. sa alegeti presedintele , com .ex , iar acestia sa organizeze asociatia cum trebuie si este legal , pentru acesta , aveti nevoie de persoane care sa cunoasca ceva din legea nr .196/2018 , ceia ce nu cred ca se intampla pe acolo cand spune ti ce fac acei indivizi si ce zic , aia e . , reveniti cu amanunte

mergeti in instanta , un avocat bun , si castigati procesul in special ca aveti un document de la primarie
se schimba datele problemei , daca a dat amenda si cei vinovati adica asociatia de proprietari nu se conformeaza , atunci dumneavoastra cu acest raspuns care cuprinde ca cei din asociatie au fost sanctionati , mergeti in instanta , sau pana atunci mergeti la politie si aratati aceste lucruri .
Va intreb , cine a platit amenda ? presupun ca asociatia , atunci daca nu vor sa tina o A..G. pentru alegeri , sunteti cu totii in culpa , acesta se convoaca fie de presedinte / com. ex. / cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai as. de proprietariv vezi art. 47 alin 3 din legea nr 196/2018
Adica Primaria a dat asemenea raspuns ? doamne in ce lume traim , de fapt ce ma surprinde ca si eu ma lupt de un an de zile cu acesti functionari care nu ii inteleg ce vor sa faca , nu stiu de ce sunt pusi acolo .
Pai mergeti in instanta dar dupa ce sau epuizat masurile pe care ar fi trebuit sa le ia cei din respectivul serviciu , puteti spune localitatea sau daca sunteti din Bucuresti ( sunt sigur ca aici locuiti ) sectorul ( pe care tot asa il banuiesc )
eu stiu ca la serviciul acela din Primarie exista o evidenta cu presedintii , com .ex, administratorul , adica sa inteleg ca nu s a stiut ! ba da , dar s a mers piano pana cand cineva a sesizat . Ce este mai grav , este faptul ca nu au luat masurile necesare in urma controlului pentru ca presupun ca au mintit ( declarat ) ca totul este legal , sa nu se mai spuna ca "nu conteaza "ba conteaza foarte mult Consider ca cei mai vinovati sunt cei care ar trebui sa vegheze si sa i a masurile prevazute in lege adica serviciul din primarie , dar .....
Adica spune ti dvs. sau asa inteleg eu , pentru ca cei care trebuie sa aplice legea nu isi fac datoria , eu trebuie sa ma adresez justitiei care nu stiu cat dureaza si nu stiu daca voi avea castig de cauza cu toate ca asa cum bine ati spus eu sunt in regula , adica am respectat pasii precizati in lege .
Pai atunci de ce ii mai platim pe cei care trebuie sa vegheze si unde constata , sa aplice legea ?
Eu am dat exemplul meu care de un an de zile ma plimba si unde gasesc fel si fel de chichite nastrusnice si am sa dau un raspuns ca sa intelegeti cam cum sta treaba cu aceste , nu toate , compartimente : "intucat in cuprinsul legii nr. 196/2018 nu exista nicio referire expresa la aceasta modalitate de punere la dispozitie a documentelor solicitate de catre un proprietar .... "" este vorba de art. 28 alin 1 din aceasta lege .
Răspuns la discuția Anulare hotărâre AG
Domnule Grecu , ce doriti sa spune ti sau aflati in legatura cu intrebarea finala ? daca este ce am inteles eu , nu are nicio relevanta , adica pe proprietar il intereseaza si doreste sa afle pe ce se cheltuiesc banii , cred ca nu sunteti adeptul sa nu se stie acest lucru !
si ce sa faca cei din compartimentele prevazute la art.10 din legea nr .196/2018 , pai eu de un an de zile ma lupt cu ei tot pe aceasta speta si ma plimba