avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate eugarizan

Activitate eugarizan

Pana acum se recomanda a se adresa compartimentelor din primarii si acum instantelor de judecata ( ! ) ce facem cu aceste servicii care " consuma " multi bani , pai nu te baga nimeni in seama cand mergi in instanta - te intreaba ,ai trecut si pe la primarie ? trebuie sa parcurgi tot " traseul " din legea nr. 196/2018 care dureaza cateva luni , trebuie sa ai documente beton si tot nu esti sigur .
Atunci de ce mai sunt acele servicii in Primarii ? ca sa raspunda cum a raspuns ?
Fischerman
Am citit cu atentie cele expuse de d - voastra , sunt de acord , o intrebare :
- Ce facem ( si sunt multe cazuri ) cu cei care nu sunt nici proprietari , nici membrii ai asociatiei , dar participa la A.G. in calitate de reprezentant al proprietarului apartamentului respectiv , are drept de vot sau nu ?
Multumesc

Buna ziua
Doresc un raspuns la urmatoarea intrebare bine argumentat :
- Poate un presedinte de asociatie de proprietari sa refuze / sa puna la dispozitie unui locatar o copie / copii dupa unele documente invocand motivul ca sunt acolo si date personale si conform GDPR nu poate prezenta aceste copii ? ma refer aici la contracte de prestari servicii , etc.
Multumesc
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnule Presedinte sunt placut surprins de sfaturile d-voastra , am cateva competari :
- Dupa punctul 5 ar fi bine sa se adreseze si comitetului executiv si cenzor / comisie de cenzori
- In cazul cand nici acum nu se rezolva situatia , se adreseaza compartimentului din primarie
- Daca nici acum nu se rezolva , adica nu intra in posesia celor solicitate pentru ca primaria nu a rezolvat cazul , se merge in instanta , adica are mai multe argumente ( eu am patit o si am pierdut un proces , nu in totalitate , dar nu am obtinut tot ce am solicitat ), se poate da in judecata si primaria daca nu i a masurile prevazute in legea nr. 196/2018 .
Obligatoriu un avocat , sunt de acord cu punctul 7
Tot acest demers necesita , rabdare , timp si bani .
Cam asa vad eu lucrurile
O zi buna si bafta
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua
Cum adica ,primarul nu a tinut pana acum audiente ? nu pot sa cred , poate in aceasta perioada , o fi omul in concediu sa isi manance porcul ,o fi la ski ! eu stiu ca si in comune , sate un primar are zile de audiente
Incercati la prefectura si intrebati daca un primar nu are in fisa postului si audiente cu localnicii, pai cum tine legatura cu acestia in anumite situatii ?
Este bine sa aveti un document in acest sens , adica ati dorit o audienta la primar , dar acesta nu tine asa ceva
Nici vicele nu are asa ceva ?
In legatura cu vecinii , trebuie sa recunosc ca asa sta situatia in mare parte , se multumesc cu ajutoare si ce o vrea Domnul ,
Nu vreau sa va descurajez , dar sunt slabe sperante sa reusiti ceva , de aceea fac ce fac acei indivizi
O zi buna va doresc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
gev
Nu doresc sa apar pe nimeni , sunt de partea d-voastra , sunt intutotul de acord , cunosc situatia , va intreb :
- mai este cineva interesat ce se petrece in asociatie ? rasunsul probabil v a fi ca nu , si atunci de ce sa nu procedeze persoanele la care faceti referire ,asa ?!
Cine sa ii controleze ? serviciul la care se face de multe ori referire aici ? nici pomeneala , sunt foarte putine asemenea servicii care isi mai fac datoria , acolo sunt niste locuri caldute , probabil si banoase si de ce sa isi bata capul cu unii " care nu au ce face " ?
Si totusi , sfatul meu ar fi sa mergeti in audienta la primar sa ii prezentati situatia , dar bine documentat , incercati , nu va costa nimic !
O curiozitate , sunteti din Bucuresti ? sector .
Va doresc bafta
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Unde ati citit d-voastra ca eu sunt obligat sa platesc un moft al presedintelui , sunt de acord cu multiplicarea , asa prevede legea - prezentati legea ca eu ca proprietar sunt obligat si atunci ma conformez , pana atunci ....vorbim vorbe !
Atata timp cat eu semnez de primire , nu pot fi acuzat de altceva
Sper ca ati inteles d-nule adrian , daca cunoaste ti vreo lege unde se specifica ca eu proprietar sa platesc coresponenta ca asa doreste un presedinte , va rog spunetine si noua - ca sa platesc multiplicarea unor documente pe care le solicit ,da si am platit pentru asa ceva
Dar atata timp si cu asa inchei , nu exista nici macar o hotarare a A. G. sau o decizie a Com. ex . nu ma puteti convinge si probabil si pe alti cititori
Sa o luam pe rand
pentru vali m
Locatarii nu mai dau nici un consum pentru ca citirea este prin radio , ca nu se pupa metri cubi de la Apa Nova cu acel consum al citirii , este altceva , putem presupune mai multe , nu pot sa spun aici .
In lista apar 3 rublici :
- apa rece consumata
- pret apa rece consumata , adica 1 metru cat ai consumat se inmulteste cu pretul de la Apa Nova . in jur de 8 lei
- apa rece parti comune
-apa rece pierderi , unde am intrebat ce pierderi sunt cand ai parti comune , si raspunsul verbal a fost ca aceste pierderi au venit de la Apa Nova pe factura

Pentru mitabiciclista
Pe undeva aveti dreptate , adica sa fiu mintit , dar am sa solicit factura , dar am dorit sa mai informez ca sa stiu ce solicit.
Haideti sa lamurim mai bine problema
Avem casier care detine registrul de intrari - iesiri , adica este trecut in fisa postului, de aproape 50 de ani de cand locuiesc in bloc se procedeaza in felul urmator ;
- depui cererea / petitia ce ai , iti da numar de inregistrare , astepti cele 10 zile pentru raspuns si dupa aceea mergi la casierie si intrebi daca ai vreun raspuns , daca da , semnezi de primire iti da o copie si gata , este greu ?
Eu i am atras atentia ca in felul acesta se pierde niste bani , timp , pentru ca eu nu am sa platesc asa ceva , sa mi dovedeasca ca o lege prevede asa ceva , nici in statut nu se prevede cum doreste / procedeaza acest presedinte