avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate Valentin2013

Activitate Valentin2013

Răspuns la discuția Exploatoare persoane sau nu ?!
Da stiu ,am mentionat ca lucrez.
Ideea este daca politia "aude" ca eu ajut persoane ptr un mic comision imi poate face ceva daca nicio persoana nu depune vreun fel de plangere ?
Buna ziua ,

As dori sa ajut persoanele din Romania pentru a munci in Anglia.Problema mare este ca daca aceast gest de "help" pentru toti romanii se trateaza ca o exploatoare de persoane si voi avea probleme.

Da ,exista un mic comision din primul salar din partea celui care il ajut cu casa ,job ... si altele.
Da ,exista o persoana in Romania care va interactiona cu ,sa le zicem "aplicanti".Ei se vor intalni cu persoana de legatura pentru un mic "interviu" unde vor achita un 10% din comision restul urmand sa fie platit din primul salar in Anglia.

Practic ,eu voi cauta joburi pentru ei ,le voi oferi cazare 1 luna (ii voi ajuta mai departe sa gaseasca) ,ii invat "how is going" .Mentionez ca si eu lucrez (contract ... totul ca la carte) .
Nu va exista nicio secunda indoiala ca eu ii voi lasa balta (sau ma rog ,orice alt gand negru legat de mine si ei) sau voi cere mai multi bani decat am stabilit in prima faza.In prima luna "ei vor ii voi trata ca copii mei".

Imi puteti spune cum trateaza organele aceasta mica situatie ? Ce ar trebui sa fac sa fiu complet acoperit ?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua tuturor ,

O sa trec direct la subiect ,este vorba de o "ruda de a mea" .. Luiza.Este adoptata iar mama ei vitrega practic ... incalca tot ce a semnat acum 17 ani (Luiza este minora) ,isi bate joc de ea ,o BATE ,o pune sa plece din casa ei ,o jigneste mereu la orice pas cu orice ocazie ... etc.Cred ca am zis destul incat sa va dati seama ce fel de caz este si cum trebuie tratat acesta.

As dori sa stiu daca Luiza ("fiica" acesteia) o poate trage la raspundere in fata judecatorului cu dovezi concrete care dovedeste tot ce am mentionat mai sus si ce ar putea obtine din toata situatia asta ... pentru ca nu va ramane cu nimic din 17 ani ,doar cu un gust amar si multa tristete ... ma refer la faptul sa ii fie platita o suma de bani ... sau altceva.
Cat va dura aceasta actiune a noastra (am mentionat,caut avocat!)
Astept un raspuns cat mai aproape de adevar si cat mai repede posibil pentru ca ASA CEVA NU MAI POATE DURA SI INDURA.

Multa stima.