avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate imarianc

Activitate imarianc

multumesc pentru raspunsuri.
In conditiile in care sunt singurul angajat al unei firme cu peste 300 lucratori pe functia de lucrator desemnat iar in fisa postului sunt trecute toate atributiile unui serviciu intern de ssm cum a s putea intra in categoria cumulului de functii sau alte majorari slariale
care sunt solicitarile pentru expert tehnic securitate la incendiu? multumesc
Răspuns la discuția HG 115 din 2004 se aplica?
multumesc pentru raspuns
ART. 49
Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Protecţia Muncii fundamentează ştiinţific măsurile de imbunatatire a activităţii de securitate şi sănătate în munca şi promovează politica stabilită pentru acest domeniu.

Ghigurile emise de INCDPM au rol orientativ sau obligatoriu in aplicarea unor articole din legea 319 si HG 1425 ?
Avand in vedere ca legea protecţiei muncii nr.90/1996, republicată, cu modificările ulterioare, şi Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformitatii produselor in baza carora a fost emisa HG 115 din 2004 au fost abrogate aceasta din urma mai poate fi aplicabila?
Răspuns la discuția Aplicabilitate ordin Ministru
exemplu este [ link extern ] /
prin care H.G. nr.867/2003, ca act administrativ subsecvent Legii nr.318/2003 a energiei electrice, nu mai poate produce efecte dupa abrogarea legii in temeiul careia a fost emisa
Răspuns la discuția Aplicabilitate ordin Ministru
decretele in baza a caror prevederi a fost emis un ordin de ministru au fost abrogate si inlocuite cu legi in anul 1990. vreau sa stiu daca ordinul acesta poate fi atacat din punct de vedere juridic sau poate fi abrogat, sau isi pierde de la sine puterea de aplicare
un ordin de ministru care are temeiul legal in care s-a emis mai este aplicabila sau poate fi atacata
In cadrul unei unitati exista un atelier in cadrul caruia se incarca butelii cu aer comprimat. Vreau sa stiu si eu daca activitatea in sine este necesar a fi avizată ISCIR sau numai instalația ?