Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Mod de aplicare a art. 49 din legea 319 din 2006
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Mod de aplicare a art. 49 din legea 319 din 2006

ART. 49
Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Protecţia Muncii fundamentează ştiinţific măsurile de imbunatatire a activităţii de securitate şi sănătate în munca şi promovează politica stabilită pentru acest domeniu.

Ghigurile emise de INCDPM au rol orientativ sau obligatoriu in aplicarea unor articole din legea 319 si HG 1425 ?
Pentru ca ghidurile emise de catre INCDPM sa fie obligatorii pentru angajatori, acestea trebuie sa fie aprobate prin Ordin MMFPSPS sau prin hotarare de guvern.
Ghidurile au rolul sa ajute angajatorii, sa intocmeasca anumite documentatii privind ssm, obligatorii conform legislatiei de profil.
Chiar in continutul prezentarii ghidurilor se specifica faptul ca au rolul de a facilita aplicarea legislatiei ex in Ghid national privind cerinte esentiale de securitate si sanatate din domeniul EIP (Ghid de aplicare a prevederilor HG nr. 115/2004) se specifica

Se atrage atentia cititorilor asupra faptului ca acest ghid este destinat facilitarii aplicarii HG nr. 115/2004, cu modificarile ulterioare, si ca numai textul legal (al HG nr. 115/2004) este obligatoriu. Totusi acest document poate reprezenta o referinta pentru a asigura aplicarea unitara a reglementarii tehnice mentionate, de catre toate partile interesate.
Si ca
Informatiile din acest ghid:
-sunt doar generale si nu sunt destinate sa abordeze aspecte specifice ale unui anumit echipament sau entitatii;
-se refera uneori la informatii externe asupra carora expertii INCDPM nu au vreun control si pentru care nu isi asuma nicio responsabilitate;
-nu reprezinta o consultanta legala sau profesionala.
inspectorSSM, utilizator
multumesc pentru raspunsuri.