avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Activitate bgm1

Activitate bgm1

Buna seara!

In situatia in care bunul ipotecat a pierit, creditorul - care avea o creanta de 100.000 lei garantata cu o ipoteca pe acel bun - cum va putea recupera cei 20.000 lei avand in vedere ca indemnizatia de asigurare primita este de 80.000? Ramane debitorul obligat personal pentru cei 20000? Se pot executa alte bunuri?
Nu mai are alte imobile in patrimoniu, deci nu s-ar putea merge pe 2478 NCC.
Ce variante raman?

Multumesc!
Multumesc mult!
Buna seara!

V-as ruga sa ma ajutati cu un raspuns.
Ipoteza este urmatoarea: in ultimii 25 de ani nu s-a efectuat niciodata concediul de odihna. Singurul concediu efectuat a fost cel luat in perioada ianuarie-februarie 2015, cel aferent anului in curs.
Daca maine mi-as depune demisia, pentru ce perioada as putea obtine suma de bani aferenta concediului neefectuat? Stiu ca este vorba de un termen de prescriptie de 3 ani. Acesta de cand incepe sa curga? De la finalul celor 18 luni in care angajatorul trebuia sa il acorde?
M-ati putea ajuta cu un calcul?

Va multumesc!
Va multumesc frumos!
In aceste conditii, incep sa cred ca este vorba de rea-vointa.
Am solicitat deja si mi-a fost refuzata pe motiv ca in momentul in care reconstruiesc acel perete am nevoie de autorizatie de constructie, iar nu de reparatie.

Le-am prezentat exact acest articol de lege si mi-au spus ca nu se aplica in cazul meu intrucat demolarea si ridicarea unui perete in acelasi loc inseamna ca eu construiesc, iar nu repar.
Buna ziua!

Detin o constructie veche de peste 40 de ani (magazie de lemne din caramida, cu fundatie) realizata pe hotar.
Intrucat peretele care se afla pe hotar (ajutat fiind si de catre vecini) este in pericol de a se darama oricand - are gauri foarte mari, daca il impingi, cade - intentionez sa il daram si sa ridic altul in loc. Acoperisul va ramane suspendat in tot acest timp, deci nimic altceva nu se va schimba (apa este, evident, catre mine).
Nu voi cere accesul in curtea vecinului, ci voi face totul prin curtea mea.
Intrebarea este: avand in vedere ca voi modifica un singur perete (daram pe cel existent si ridic altul in loc), pot face acest lucru obtinand o autorizatie de modificare? Doresc acest lucru pentru ca o autorizatie de construire nu as putea obtine avand in vedere ca nu am cadastru, iar lucrarile trebuie facute repede, cat inca mai este vreme buna.
Mentionez ca vecinii nu sunt oameni de inteles, nu as risca sa fac reparatia fara autorizatie pentru ca m-ar reclama. Ei au devenit vecinii nostri in urma cu 20 de ani, cand constructie era deja, de foarte mult timp, ridicata. Am nevoie de vreun acord din partea lor?
Primaria refuza sa-mi elibereze autorizatie de modificare pentru ca sustine ca ceea ce fac eu nu este o modificare, ci o constructie.
Art2, alin (4) din Legea 50/1991 prevede lucrarile care se pot realiza cu o autorizatie care sa nu necesite documentatii de urbanism, iar din definitia "Lucrarilor de modificare" rezulta ca acestea sunt lucrari de interventii asupra elementelor constructive, structurale si/sau nestructurale, avand ca efect modificarea totala sau in parte a acestora privind planimetria sau volumetria.
Nu prea stiu ce implica modificarea planimetriei. Este posibil sa realizez reparatia in baza unei astfel de autorizatii?
Lucrarea nu suporta amanare, inginerul de la Primarie a constatat deja acest lucru.
Multumesc!
Buna ziua!

Detin o constructie veche de peste 40 de ani (magazie de lemne din caramida, cu fundatie) realizata pe hotar.
Intrucat peretele care se afla pe hotar (ajutat fiind si de catre vecini) este in pericol de a se darama oricand - are gauri foarte mari, daca il impingi, cade - intentionez sa il daram si sa ridic altul in loc. Acoperisul va ramane suspendat in tot acest timp, deci nimic altceva nu se va schimba (apa este, evident, catre mine).
Nu voi cere accesul in curtea vecinului, ci voi face totul prin curtea mea.
Intrebarea este: avand in vedere ca voi modifica un singur perete (daram pe cel existent si ridic altul in loc), pot face acest lucru obtinand o autorizatie de modificare? Doresc acest lucru pentru ca o autorizatie de construire nu as putea obtine avand in vedere ca nu am cadastru, iar lucrarile trebuie facute repede, cat inca mai este vreme buna.
Mentionez ca vecinii nu sunt oameni de inteles, nu as risca sa fac reparatia fara autorizatie pentru ca m-ar reclama. Ei au devenit vecinii nostri in urma cu 20 de ani, cand constructie era deja, de foarte mult timp, ridicata. Am nevoie de vreun acord din partea lor?
Primaria refuza sa-mi elibereze autorizatie de modificare pentru ca sustine ca ceea ce fac eu nu este o modificare, ci o constructie.
Art2, alin (4) din Legea 50/1991 prevede lucrarile care se pot realiza cu o autorizatie care sa nu necesite documentatii de urbanism, iar din definitia "Lucrarilor de modificare" rezulta ca acestea sunt lucrari de interventii asupra elementelor constructive, structurale si/sau nestructurale, avand ca efect modificarea totala sau in parte a acestora privind planimetria sau volumetria.
Nu prea stiu ce implica modificarea planimetriei. Este posibil sa realizez reparatia in baza unei astfel de autorizatii?
Lucrarea nu suporta amanare, inginerul de la Primarie a constatat deja acest lucru.
Multumesc!

Daca mesajul nu a fost postat in sectiunea corespunzatoare, rog moderatorii sa il mute.
Voi incerca, multumesc!
Buna ziua!

Pentru a ma racorda la reteaua de gaze naturale mi s-a cerut titlul de proprietate. Mama mea, proprietara, nu mai traieste, iar eu si fratii mei nu am facut succesiunea. Eu locuiesc permanent aici, eu platesc taxe si impozite. Nu ma pot racorda nefiind proprietar? De la primarie asa mi s-a spus...

Multumesc!
Da, intelegerea pe cale amiabila a iesit din discutie acum ceva timp...