avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate anuvasile

Activitate anuvasile

Am imprumutat la o persoana (prieten), bani in mai multe randuri pretinzandumi ca ma ajuta cu o afacere, care nu sa mai realizat, bani pe care i-am trimis, au fost trimisi prin Wester union la noi in tara printr-o alta persoana, nu la prietenul meu si probabil ca acea persoana i-a dat bani, nu am nici un fel de date de la nici o persoana la care au ajuns bani, se mai poate face ceva pentru a putea face plangere, multumesc
Discuție Cheltuieli
Buna ziua, am mai multe intrebari de pus:
1. Am o firma intreprindere individuala care are sediu acasa la mine, eu sunt propietarul casei, cat pot sa-mi trec din cheltuielile casei pe firma ca fiind deductibile la o suprafata de 56 m2, apartament cu 2 camere.
2. In jurnalul de incasari si plati trec facturi, bonuri, etc, cu tva sau fara tva, eu nu sunt platitor de tva.
3. C.A.S (pensie 244 pe luna?), se plateste in fiecare luna indiferent de venitul pe care il ai pe luna.
4. Daca nu ai activitate mai multe luni la rand tot trebuie sa platesti C.A.S.
5. Se plateste si la sanatate din venitul pe care il obtin., muncesc la o persoana juridica cu contract de colaborare si nu stiu cum se procedeaza cu firma, nu imi mai permit sa platesc un contabil de aceea am apelat la dvs. multumesc frumos