Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli

Buna ziua, am mai multe intrebari de pus:
1. Am o firma intreprindere individuala care are sediu acasa la mine, eu sunt propietarul casei, cat pot sa-mi trec din cheltuielile casei pe firma ca fiind deductibile la o suprafata de 56 m2, apartament cu 2 camere.
2. In jurnalul de incasari si plati trec facturi, bonuri, etc, cu tva sau fara tva, eu nu sunt platitor de tva.
3. C.A.S (pensie 244 pe luna?), se plateste in fiecare luna indiferent de venitul pe care il ai pe luna.
4. Daca nu ai activitate mai multe luni la rand tot trebuie sa platesti C.A.S.
5. Se plateste si la sanatate din venitul pe care il obtin., muncesc la o persoana juridica cu contract de colaborare si nu stiu cum se procedeaza cu firma, nu imi mai permit sa platesc un contabil de aceea am apelat la dvs. multumesc frumos
Buna seara,

1. Puteti deduce cheltuielile aferente suprafatei din locuinta pe care o utilizati in scopul obtinerii de venituri.
2. In registrul de incasari si plati inregistrati contravaloarea bunurilor si serviciilor achitate, inclusiv TVA.
3. CAS platiti trimestrial, pana pe 25 ale ultimei luni din trimestru, indiferent daca aveti sau nu venituri, in conditiile in care ati depus declaratia 600.
4. CASS platiti indiferent daca mai obtineti si alte tipuri de venituri.

Numai bine