avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate geomar

Activitate geomar

Buna ziua,
As dori o lamurire in privinta obligativitatii semnarii noului contract de furnizare a gazelor. Din cate stiu , prin 2009, s-a trecut de la calculul facturii de la metru cub la putere calorica. De aceea, furnizorul a procedat la schimbarea contractelor. Eu personal nu am vrut pana acum sa semnez noul contract , deoarece mi se pare anormal sa imi masori metriicubi si sa imi facturezi in functie de o putere pe care nu am cum sa o verific. Pune-mi contor care sa masoare ce imi facturezi.
Acum insa, am primit o notificare ca daca nu semnez noul contract, pot sa imi intrerupa furnizarea de gaz. Mentionez ca sunt cu plata facturilor, la zi.
Cum sa procedez? Ce ar fi de facut?
Multumesc
Răspuns la discuția Verificare penalitati la plata
Ce mi-ati spus acum e f interesant.
Din informatiile mele asociatia nu are datorii la furnizori.
O singura data a existat un caz cand s-au trecut niste cheltuieli de penalizare, dar cand am sunat la furnizor, am aflat ca nu aveam penalitati, ci chiar o reducere.
Multumesc
Răspuns la discuția Verificare penalitati la plata
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Dar si cu mersul la primarie e un pic dificil (domnul adminstrator a sustinut activ in campanie actualul primar).
Oricum ,voi incerca.
Ma interesa insa si daca se poate cere o expertiza contabila doar pentru un apartament.
Pana in prezent nu am gasit decat pentru asociatii.
Multumesc
Buna ziua,
Incerc sa gasesc o rezolvare cat mai simpla , la o problema complicata.
Locuiesc intr-un bloc, asociatie de locatari (nu proprietari), fara presedinte si cu un cenzor doar de forma. Pana acum, locatarii nu s-au adunat sa rezolve situatia. E ceva tipic romanesc.... lasa ca merge si asa...etc.
Exista un sistem de penalitati, semnat de locatari, cu un cuantum de xx% pe luna.
Aceste penalitati se aplica insa nu la suma lunara, ci la suma intreaga (intretinere + restante). Asta face ca in cazul restantelor mai mari (cazul meu) lunar penalitatile aproape sa dubleze valoarea intretinerii. Iar restanta sa creasca exponential.
As vrea sa platesc esalonat, dar sistemul actual de penalitati e covarsitor. (am achitat in ultimile cinci luni 2500 lei si in prezent am restanta mai mare decat acum cinci luni).
Intrebarea este cum se poate face o verificare (lamurire) a situatiei, avand in vedere ca administratorul nu are de gand sa ofere explicatii si nici altcuiva nu te poti adresa.
Cui as putea sa ma adresez pentru o verificare?
Cine m-ar putea ajuta?
Multumesc pentru rabdarea de a citi.....