Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contract furnizare gaze
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contract furnizare gaze

Buna ziua,
As dori o lamurire in privinta obligativitatii semnarii noului contract de furnizare a gazelor. Din cate stiu , prin 2009, s-a trecut de la calculul facturii de la metru cub la putere calorica. De aceea, furnizorul a procedat la schimbarea contractelor. Eu personal nu am vrut pana acum sa semnez noul contract , deoarece mi se pare anormal sa imi masori metriicubi si sa imi facturezi in functie de o putere pe care nu am cum sa o verific. Pune-mi contor care sa masoare ce imi facturezi.
Acum insa, am primit o notificare ca daca nu semnez noul contract, pot sa imi intrerupa furnizarea de gaz. Mentionez ca sunt cu plata facturilor, la zi.
Cum sa procedez? Ce ar fi de facut?
Multumesc
Modificarea modului de calcul trebuie inscrisa in contract; la orice modificare de contract partile trebuie sa semneze ca sunt de acord. Daca nu sunteti de acord nu va pot obliga sa semnati insa in acest caz contractul inceteaza.
Daca nu veti avea contract sigur ca va pot intrerupe furnizarea.

Modul de calcul (conversia) si formula de aplicare au fost stabilite prin ordin al ANRE, ei sunt obligati sa il aplice:
[ link extern ]

Semnati, poate va treziti fara gaz si le mai platiti si taxa de reconectare.