avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Activitate mircea_thegreek

Activitate mircea_thegreek

amenzile care vin prin posta(camere politie sau rovinieta) vin pe adresa unde este inregistrata masina. primesti plic acasa, nu se duc direct la finante. intr'adevar, se duc la finante si cei de acolo instituie poprire pe conturi doar daca nu este platita la timp, iar cei de la finante sunt convins ca nu verifica daca eu mai am sau nu masina sau daca e radiata si daca da pe ce nume este acum masina. ei instituie poprirea in baza unor documente venite de la militie, iar la cei de la militie masina apare pe numele meu in continuare... cineva de acolo mi-a spus ca eu daca ma duc cu ctr de vanzare cumparare ei nu-l ia in seama, n-are nicio valoare daca masina nu e si inscrisa desi repet, mi se pare absurd. de unde as putea eu sti cand instrainez bunul ca cel care o cumpara nu o si inscrie pe numele lui?
am vandut un autoturism audi, din 2003, care nu avea taxa platita si am convenit sa nu completez pe certificatul de inmatriculare rubrica "instrainat catre" pt a nu avea probleme in trafic si pt a nu fi nevoit sa plateasca taxa care ar fi destul de mult. in cazul in care la un moment dat doresc sa radiez masina si de la politie(sa-mi recuperez nr de inmatriculare) am aceasta posibilitate?
ma gandesc aici ca el ar putea sa ia amenzi de rovinieta sau de circulatie si sa mi le trimita mie acasa. mi-a zis un politist ca la ei nu ar avea valoare cvc'ul si in cazul amenzilor va trebui sa le platesc eu...mi se pare absurd sincer...
intrebarea este: in cazul in care el devine neserios, as putea merge la politie cu fiscalul si cu actul de vc pt a radia masina de pe numele meu si recuperarea numerelor de inmatriculare?
pot face lucrul asta si peste 6 luni de la semnarea cvc de exemplu?
o alta speta: cumpar masina de la un prieten, fac vc, o inregistrez fiscal, dar o inscriu peste 6 luni, dupa ce expira rca. e ok?
iau vreo amenda atunci?peste 6 luni cand o inscriu?

multumesc!
Buna seara,
Daca am avut un credit prima casa pe numele meu pe care l-am achitat intre timp,pot beneficia de un al 2-lea?! Mentionez ca suprafata utila a apt achizitionat este sub 50mp...
Intre timp m-am casatorit, in cazul in care eu nu mai pot accesa, sotia mea poate sa solicite un astfel de credit?
Multumesc!
din citatele dvs nu reiese ca nu pot vinde bunul imobil...creditul a fost achitat, in consecinta nu ma incadrez in niciunul din punctele enumerate.
multumesc oricum!
imi puteti spune, va rog, daca pot vinde apartamentul achizitionat in 2012, prin credit prima casa si achitat dupa circa 4 luni? stiu ca exista o restrictie de 5 ani de la dobandire, dar aceasta restrictie se aplica si daca am achitat creditul ?

multumesc!
Buna ziua,
Imi puteti spune, va rog, in cazul sotiei mele, cum ar trebui procedat astfel incat sa beneficieze de 85% in primul an de dupa nastere? Ea este angajata la actualul loc de munca din septembrie 2012, pe perioada determinata, urmand sa-i expire contractul pe 16 ianuarie 2014. In luna aprilie, undeva in jurul datei de 20, ar trebui sa nasca. O alta intrebare ar fi cum ar trebui sa procedeze pt a intra in concediu prenatal si apoi in ccc. Fiind pe perioada determinata, dupa data de 16 ianuarie poate beneficia de somaj? Se poate si in felul asta sa beneficieze de CCC?Din ce am inteles, in momentul nasterii ea trebuie sa figureze cu contract de munca in vigoare. Daca este in somaj, beneficiaza de indemnizatia de crestere?si daca da cum se face calculul? Venitul pe ultimul an(trspectiv din apr 2012)+venitul din somaj(ianuarie-aprilie 2014) /12? O alta posibilitate, in cazul in care nu s-ar lua venitul din somaj in calcul ar mai fi s-o angajez la o firma pt 3 luni...Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in situatiile expuse.
Multumesc!
Multumesc!