avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate alexsisco

Activitate alexsisco

Buna seara, am o cunostinta care lucreaza la un furnizor de telefonie si mi-a zis ca s-a certat cu un client, care l-a sunat in legatura cu o factura si dupa in timpul apelului i-a zis ca-l inregistreaza si il da in judecata, eu i-am zis ca nu poate sa foloseasca proba daca el nu si-a dat acordul sa fie inregistrat. Ce spuneti e ok ? Sub incidenta carei legi ar intra situatia ? Ma gandeam ca ar fi o atingere adusa vietii private, dar vreau sa fiu sigur sa-l linistesc.Multumesc anticipat
M-am gandit la o solutie mai buna, cred eu . Nu ar fi mai simplu si mai sigur un contract de vanzare-cumparare cu plata in rate ?
Si dovada intretinerii cu ce o fac ? Ma gandeam sa tin orice chitanta (hrana,imbracaminte,medicamente,incaltaminte,menaj) care sa ateste cheltuielile de intretinere .
Buna ziua, parintii mei sunt coproprietarii si vor sa-mi dea mie apartamentul lor, dar se tem sa nu atace contractul pe viitor alte rude de acelasi grad cu mine, pot sa inchei cu acele rude un proces verbal in care sa fie scris data,ora,ziua luna si in continut sa fie trecut declaratia lor precum ca nu au nici o pretentie la imobilul respectiv plus semnatura lor si sa fie de ajuns pt a ma asigura ca nu pot ataca contractul ?
Multumesc anticipat !
Imputernicirea era pt a semna anumite acte de partaj.
Acuma le-am primit si eu ca stateam cu persoana respectiva de vorba, procura autentica.
Nici daca,ipotetic, persoana care l-a furat a facut o serie de lucrari importante in apartamentul respectiv plus are o procura la notar ?
Buna ziua o cunostinta, proprietar al unui apartament, are o problema mare, nu mai gaseste actul de proprietate si se teme daca i l-a furat cineva sa nu-i ia apartamentul.Ce ar trebui sa faca in situatia asta? Se poate totusi sa-si piarda apartamentul ? Eu ma gandeam sa ia un duplicat de la notar apoi sa-l declare pierdut in monitorul oficial daca l-a pierdut, iar daca i s-a furat sa-l declare furat la politie ori sa incheie un act de vanzare-cumparare cu alta persoana, pt ca tot zicea ca o sa-l vanda pe viitor.
Multumesc anticipat !
Deci restul actelor is bune asa ?
Buna ziua, am unele nelamuriri in legatura cu actele necesare pentru dosarul de inscriere, vreau sa vad daca am inteles corect. Conform Regulamentului de examen, actele se depun în 2 exemplare: un exemplar cu acte originale, iar al doilea exemplar cu copii ale actelor, conformate cu originalul.
Deci un exemplar sa contina copia legalizata a diplomei,suplimentul la diploma si certificatului de nastere, plus certificat psihiatric in original, CV in original,dovada de plata a taxei de inscriere in original,certificatul de cazier,cererea de inscriere , adeverinta medicala,iar al doilea exemplar copii xerox de pe aceste acte la care se adauga pe verso mentiunea ,, Conform cu originalul si semnatura". Is curios si daca e valabila adeverinta medicala de la medicul de familie, azi am scos-o, iar apoi mi-am amintit ca e valabila doar 60 de zile, vreau sa stiu si daca sa scot alta sau termenul respectiv se refera la depunerea dosarului nu la data sustinere examenului ? Va multumesc anticipat !