avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate 32aly

Activitate 32aly

Răspuns la discuția TRANSFER CONTRACTE DE MUNCA
Asa am gandit si eu. Transferurile au fost facute in baza legii mai sus mentionate. Am operat unde ati specificat, nu la detasare. mMultumesc pentru raspuns.
Am transferat contractele de munca de la o societate la alta, in baza leg.67/2006 si art. 173 din Codul Muncii. In Revisal au fost preluate aceleasi contracte de munca si in concluzie au fost pastrate acelesi contracte cu tot ce includ ele: fisa postului, fisele individuale de protectie. De ce contabila spune ca trebuie facuta incetarea pentru ca transferul nu mai exista? Nu pot opera nici o incetare pentru ca incetarea se face de firma care le-a preluat, iar toate drepturile asupra lor revin firmei care le detine .....Confunda "transferul" cu "detasarea" sau are dna dreptate?
Răspuns la discuția Eroare in REVISAL
Folosesc aplicatia ITM-ului. Am salvat baza de date dar cand vreau sa o restaurez imi da eroare doar pe o singura societate si pur si simplu nu imi apare nimic, desi imi zice ca exista. Am incercat si la alt PC si este acelasi lucru. Cred ca este ceva legat de program....
PC-ul vechi s-a stricat. Am restaurat baza de date pe un laptop numai ca a fost restaurata baza de date de la 3 societati. numai la a noastra nu. E vorba de o arhiva de 10 ani. ....Am incercat orice...Va rog frumos! Daca ma poate ajuta cineva. Afiseaza;
Erorr: near line 13: no such column: IsProcent
MUTUMESC FRUMOS!
Titlul de proprietate este pe numele a 4 frati, din care doar tatal meu este in viata. Deci doar instanta este solutia.
Tatal meu vrea sa dezbata mostenirea, dar fiul unchiului decedat se opune. La notariat au cerut copie dupa certificatul de deces si fiul refuza sa o dea. Tatal fost la starea civila si acolo i-au spus ca nu pot elibera o copie (eu ma indoiesc). Poate fi dezbatuta mostenirea daca celalalt nu se prezinta?
Răspuns la discuția Sesizarile anonime sunt legale?
Multumesc pentru raspuns tuturor. Trebuie sa fac precizarea ca nu voi da in judecata pe nimeni si nici persoana in cauza. ( Am ajutat la randul meu).Cred ca problema angajatorilor, ma refer la IMM-uri este ca nu cunosc legislatia....si unii stiu doar sa profite. Sunt intru totul de acord cu proverbul. Viata este prea scurta ca sa pierdem clipe pretioase ....
Răspuns la discuția Sesizarile anonime sunt legale?
In aceasta situatie, reclamatul are dreptul legal de a cere dezvaluirea identitatii reclamantului?
E bine de stiut, ca fapt divers, pentru cei care urmaresc acasta discutie. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Sesizarile anonime sunt legale?
Va multumesc foarte, foarte mult pentru raspuns!!!! Ma ajuta enorm!