avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate iusanlia

Activitate iusanlia

Discuție Cum devin PFA ?
as dori sa stiu ce anume trebuie sa fac ca sa ma inregistrez ca PFA . voi lucra ca agent imobiliar si patronul firmei asa lucreaza cu angajatii . nu primesc salariu ci doar comision din vanzari . doresc sa stiu ce trebuie sa fac , unde ma duc sa ma inregistrez . ce fel de contabilitate tin ? in partida simpla ? pentru comisionul primit trebuie sa am factura ? cu tva ? fara tva ? ca nimeni de la firma ( adica din agenti ) nu doreste sa ma ajute cu explicatii . ce cheltuieli am voie sa fac ( cu ex concret va rog daca se poate ) . ce taxe si contributii platesc la stat ? aceasta perioada se considera vechime ? se ia in calcul la pensie ? va multumesc .
cum pot sa-mi donez masina ? ma costa ceva ?
poate daca imi donez masina pot beneficia de ajutor de incalzire .
venitul nostru pe luma oct : eu zero lei , sotul 1013 lei , alocatie copii 3*42=126 lei .
poate imi face d-na ministresa o schema sa ma pot descurca si eu . ca fara ajutorul bunicilor nu as putea sa le pun mancare si paine pe masa copiilor . bunicii si ei cu pensii de 900 de lei si multe boli la activ .
mi-au fost respinse actele pe motiv ca familia mea detine un autoturism cumparat in 2008 . nu platesc rate la el . nu are vechimea de 10 ani . e aberant . in 2008 lucram , la fel si inainte , am strans ban pe ban pentru aceasta masina ( logan ) .
in aceasta situatie am ajuns dupa ce firma la care lucram nu a mai putut sa ma primeasca inapoi dupa cei 2 ani de crestere copil ( am nascut gemeni ) .
am 45 de ani , 3 copii ( 15 ani si 4 ani ) de 2 ani incerc sa ma angajez dar nu reusesc . iar acum aberatia ,daca am masina nu corespund . asa zice legea . oare asa zice . vreau sa stiu si eu acul normativ .sa-l citesc , sa vad cu ochii mei . la fel cu bursa de la scoala . am depus pentru bursa sociala pentru baiatul cel mare , macar transportul sa-l platesc ca alocatia de 42 de lei nu acopera costul transportuli ( abonament ratb si metrorex ) .
cu multumiri astept un raspuns .

as intreba-o pe d-na ministresa ce sa fac cu masina ? sa o donez cuiva ca sa pot beneficia de acest ajutor . daca nu as avea nevoie nu as cere , va rog sa ma credeti .