avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate ionescu12

Activitate ionescu12

Buna ziua! Cu cateva luni in urma,am postat o intrebare "inselaciune sau abuz de incredere" si am depus o plangere penala,in urma careia,desi existau probe,inclusiv metodele volosile si martori am fost singura audiata,reclamantului neluandu-se declaratie,care a fost clasata ,pe motiv ca nu este o act penala,ci civila.Cui si in cat timp pot depune o contestatie la rezolutia data de procuror? Multumesc anticipat!
Buna seara! Am si eu nevoie de un raspuns sigur.Pot cumpara un imobil al carui proprietar sa fie fiul meu in varsta de 15 ani?Daca da, ce conditii trebuiesc indeplinite? Multumesc anticipat!
Buna ziua !
V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu un raspuns in situatia de mai jos ! In urma cu doi ani , eram intr-o relatie cu un barbat, pe care l-am considerat a fi un om cu caracter si de buna credinta , dar care s-a dovedit ulterior, a fi un escroc !!
In repetate randuri, m-a rugat sa-l ajut, imprumutandu-i importante sume de bani ( de ordinul catorva mii de euro), bani pe care i-am obtinut prin amanetarea bijuteriilor mele, amanetarea autoturismului propriu, incheierea unui contract de imprumut notarial pe numele meu, in acest moment fiind in procedura de executare silita pentru nerambursarea creditului la termen !! O parte din aceste sume de bani, le cerea pentru a se trata in strainatate, de o boala de care suferea, iar o alta parte din bani, o cerea pentru demararea unei afaceri din profitul careia, ar fi urmat sa-mi returneze banii . Mentionez ca, pentru o anumita suma de bani (importanta !!), a trimis un intermediar sa-i ridice de la mine si sa-i duca acestuia ! Pentru toate sumele de bani inmanate acestuia, nu am acte incheiate cu acesta , in schimb am o multime de mesaje pe telefon, care arata ca acesta recunoaste sumele imprumutate.
Exista vreo cale legala de a-mi recupera aceste sume de bani ? Sau acest escroc, poate fi tras la raspundere penala ?? Va multumesc anticipat !!!