Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un minor poate fi proprietarul unui imobil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un minor poate fi proprietarul unui imobil?

Buna seara! Am si eu nevoie de un raspuns sigur.Pot cumpara un imobil al carui proprietar sa fie fiul meu in varsta de 15 ani?Daca da, ce conditii trebuiesc indeplinite? Multumesc anticipat!
Fiind vb de un act de dispozitie, trebuie sa apelati la instanta de tutela pt incuviintare. Veti asista copilul la incheierea actului si cumpararea se face cu procurator de fonduri.