avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate lucii67

Activitate lucii67

buna ziua,as dorii daca se poate sa imi spuneti daca sa aprobat proiectul normativ privind obligatia administratorilor de bloc de a afisa lunar la vedere langa lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari, modalitatea de calcul in urma careia au rezultat sumele lunare de plata a proprietarilor.
Răspuns la discuția Abuz administrator de bloc
buna ziua,am urmarit cu interes problema dv-stra ptr.ca si alti au aceaasi problema cu consumul de apa trecut de admin.fata de cel pe care il da-ti la nenea respectiv care face citirile la apometrele de apa,dar ce vreau sa va spun este o solutie la problema dv-stra si anume ca trebuie sa vedeti daca in localitatea dv-stra sa mergeti la compania de apa care va furnizeaza apa si intrebati daca se poate sa faceti o separare de apa (adica sa va lege la conducta principala separat de ceea a blocului si sa va puna un ceas de apa cei de compania apa) si da-ti dv. citirea la ei a consumului de apa real si eliminati astfel pierderile de apa pe care vi le trece administratorul blocului.Daca se poate face separarea de apa intrebati cat va costa proiectul si decizia va apartine daca faceti separarea sau nu.
buna seara, un prieten ma rugat sa va intreb daca se poate sa il lamuriti intr-o problema ca sa zic asa si anume : lucreaza la o firma de paza cu contract pe durata nedeterminata, programul ii de 24h cu 48h,si ar dorii sa stie daca in aceea zii de 24h care face de paza ,ar avea dreptul la o pauza de odihna(somn) noaptea de 2-4h,avand in vedere ca lucreaza 24h(tura este de la ora 18 si iese din tura la ora 18 in cealalta zii).va multumesc.
as putea totusi ca pe managerul sau pe administratorul firmei sa ii aduc in instanta ptr. recuperarea banilor ptr. neonorare de contract?.va multumesc
buna ziua, am incheiat un contrac cu o firma de constructii ptr. anveloparea termica a locuintei.in contract scrie ca firma se obliga sa faca anveloparea de la data incheierii contractului in termen de 2 luni,acest termen limita a trecut ,firma nu mai exista (a dat faliment) si as vrea sa ma sfatuiti ce sa fac in acest caz.ca o precizare am achitat firmei respective 50% din valoarea lucrarii,restul urmeaza sa ii dau la finalizarea lucrarii. Ce sanse am sa imi pot recupera banii.Multumesc
buna ziua,as dorii daca se poate sa ma lamuriti si pe mine,daca sunt plecat din tara pe o periada de 6 -9 luni, pe aceasta perioada cat lipsesc din tara, trebuie sa platesc tot ce se afiseaza la afisierul blocului (lista de plata lunara a blocului),ptr. ca apa,gaz,electricitate, salubritate,etc. nu folosesc.va multumesc
buna ziua, la ''lista de consum'',ma refeream la aceea lista de cheltuieli lunare care apare in fiecare luna pe care o afiseaza administratorul blocului si proprietarii stiu cat au de platit pe luna respectiva.Da sunt cenzor la asociatia de proprietari la bloc,dar nu mi s-a adus nici un act(facturi,bon fiscal daca este cazul,registru de casa,etc.) la verificat iar pe aceea lista in josul paginii apare presedinte... cenzor.....administator, unde dupa cum ati spus si dumneavoastra aceea lista trebuie sa fie semnata de presedintele blocului si de administrator.Aceea lista este semnata doar de administrator.Intrebarea mea este daca administratorul procedeaza corect legal, ptr. ca in lista de cheltuieli,apar niste cheltuieli in plus ca sa le numim asa,dar nu sunt afisate separat pe alta lista sa se vada in ce constau asa zisele cheltuieli.Va multumesc
buna seara, am cateva nelamuriri legate de atributiile cenzorului sau a membriilor din comisia de cenzori si as dorii daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarele probleme si anume :1) daca administratorul blocului poate sa afiseze cheltuielile (consumul) blocului (la afisierul blocului) fara a da la verificat daca aceste cheltuieli sunt corecte conform facturilor primite de la e-on gaz ,apa etc, catre cenzorul blocului sau unuia dintre membrii comisiei de cenzori.2)daca poate pune la cheltuieli proprietari fara a ii instiinta printr-o sedinta generala ,ce cheltuieli urmeaza sa se faca ,si care vor aparea in consumul blocului.3)as dorii sa stiu daca sa desfintat comisia de cenzori data printr-o lege.4) daca nu mai doresc sa fac parte din comisia de cenzori ce as putea face sa nu mai apar pe lista de consum la rubrica cenzori,iar daca apar in continuare pe lista de consum ca cenzor ce ma puteti sfatui in acest caz.Va multumesc.
daca voi mandata o societate de recuperare de debite,as putea sa imi recuperez suma de bani mai repede, decat prin instanta ?
buna ziua,as dori daca se poate sa ma sfatuiti in urmatoarea problema,sau ce as putea face ca sa imi pot recupera banii pe care i-am dat la o firma ptr izolarea apartamentului si care sa angajat prin contract ca se obliga ca in terment de 2 luni de la semnarea contractului imi face izolarea apartamentului.Mentionez ca am achitat suma integral la semnarea contractului,dar nici pana azi firma nu si-a onorat contractul,contract care l-am incheiat in data 05.09.2013 si expira in data de 05.11.2013.Am luat legatura cu administratorul firmei (caci cu dansul am facut contractul),ptr.a-mi restitui banii, dar dansul nu vrea sa-mi de-a banii. Am facut plangere la protectia consumatorului si nici asa nu-mi pot recupera banii. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ptr. a-mi recupera banii si daca pot sa-l dau la o firma de recupera de bani.Multumesc anticipat