avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate tudorolimpia

Activitate tudorolimpia

Buna ziua voiam sa ma ajutati cu un sfat . Eu impreuna cu fiul meu am luat un credit de la un IFN , timp de 1 an am platit ratele apoi nu am mai putu sa platesc cat era rata . In anul 2018 luna martie cei de la IFN au trimis dosarul catre executare unde domnu executor a pus poprire pe contul de salariu iar in luna octombrie 2018 a scos la vanzare apartamentul . Am reusit sa opresc vanzarea apartamentului pt 6 luni . Apartamentul este pe numele baiatului meu unde eu sunt cu uzufruct viager, cand fiul meu a cumparat apartamentul era minor si a fost reprezentat de o persoana majora care i-a si dat banii pt cumparare. In actul de vanzare nu este specficat daca banii i-au fost dati cu imprumut sau cadou . Noi locuim la acea adresa nu avem unde sa ne ducem , traim din 450 lei pe luna ca resful ai ia domnu executor . Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa facem sa nu ne vanda casa .
Buna ziu voiam sa intreb si eu daca deja am o poprire pe salariu de 50% de catre un executor , alt executor mai poate face poprire pe salariu adica pe cei 50% ramasi din salariu intrucat celui de al 2 lea executor i s=a trimis o adresa prin care i se specifica ca eu deja am poprire de 50% ? C a cel de 2 lea executor refuza sa trimita adresa catre firma ca a fost instiintat ca eu am deja poprire de 50% spunand ca daca el trimite aceasta adresa el cum isi mai recupreaza baniii? ce trebuesa fac sa pot ramane si eu cu 50% din salariu
Răspuns la discuția Lichidare
Am fost azi la munca si refuza sa imi dea lichidarea spunand ca cei de la casa de sanatate refuza sa plateasca concediu medical
Discuție Lichidare
Buna ziua doresc sa pot afla raspuns la o nelamurire . Am lucrat la o firma de croitorie pe data de 20 aprilie mi-am dat demisia cu acordul ambelor parti , in luna martie am luat 707 ron pe data de 28 martie iar lichidarea a spus ca o voi primi pe 15 mai cu conditia daca cei de la sanatate le vor vira banii pe concediul medical pe care eu l-am avut in luna martie de 8 zile dar 3 zile am fost chemat la munca din concediu medical . Este posibil asa ceva fluturas de salariu la noi nu se da
Buna ziua eu am deschis o firma srl cu cod CAEN 1392 si doresc sa iau fonduri nerambursabile
Buna ziua sunt nedumerita , si nu stiu cum sa fac . Am fost anuntata prin sms de banca ca am poprire pe contul de salariu . Mentionez ca nu am primit nimic de la executor prin care sa mi se aduca la cunostinta de acest fapt de catre executor . Daca banca nu imi trimitea acel sms nici nu stiam . Ce trebuie sa fac .
Buna ziua tatal meu a murit , dupa moartea lui am facut succesiune impreuna cu mama mea , mama a facut act de donatie unei nepoate pe partea ei de succesiune act de donatie cu uzufruct mentionez ca nepota este casatorita in Grecia si acolo locuieste cu familia , CAND POT ATACA ACEST ACTE DE DONATIE SI DACA AM CASTIG DE CAUZA multumesc
Răspuns la discuția Neplata pensiei alimentare
dar unde sa ma adresez? daca la tribunal nu?

Răspuns la discuția Neplata pensiei alimentare
Multumesc pentru raspuns si ultima intrebare unde sa trimit aceasta recomandata cu contul bancar ? La adresa mamei lui? Eu nu ma adresa lui din Belgia si nici nr de telefon de al lui.

Daca minorul i-a fost incredintat mamei spre crestere si educare da il poate scoate din tara fara acordul dumneavoastra si mama are sentina definitiva si irevocabila da il scoate din tara