avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate pyl

Activitate pyl

Buna ziua,am si eu o intrebare:am condus masina pe drumurile publice sub influienta alcoolului in 2013,iar in 2014,am facut un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul iar in februarie 2015,instanta mi-a admis acordul de recunoastere vinovtiei in care se prevede 1 an de inchisoare cu amânarea executari pedepsei si timp de 2 ani sa merg la serv.probatiune când sunt chemat.Eu as vrea sa va intreb daca imi pot lua permisul inapoi si daca mai trebuie sa dau examen sau mil da fara sa mai dau examen.
Discuție Codul rutier
buna ziua.Am fost depistat pe 21.07.2013,baut la volan,iar la sange mi-a iesit 1,60 cu 1,40 alcool in sange.As vrea sa va intreb in cat timp se prescrie infractiunea de conducere sub influienta bauturilor alcoolice,deoarece si in ziua de azi este dosarul la Parchet si nu i-mi da nimeni nici un raspuns.Si as mai avea o intrebare: daca conform noului C.P.si C.P.P. avand in vedere ca nu am facut accident si nici tamponare,si nici nu am antecedente penale pot sa inchei cu procurorul un acord de recunoastere a vinovatiei,si in ce consta acest acord.Va multumesc anticipat.
Buna ziua,as avea si eu o intrebare,la o vechime de 20 de ani in cadrul m.a.i. fiind lucrator operativ in tot acest timp,cred ca e grupa 1 de munca nu sunt sigur la ce varsta as putea iesi la pensie anticipat?
Buna ziua,as avea si eu o intrbare,mi-a fost retinut permisul de conducere in luna iulie 2013,pt.consum de bauturi alcoolice la probele de sange mi-a iesti 1,60 cu 1,40 la mie.Treaba e ca nu mi sa aprobat recalcularea la sange,iar pe la jumatatea luni decembrie 2013,politia a trimis dosarul la parchet si de atunci nu mai ma chemat nimeni sa dau vre-o declaratie sau ceva.As vrea sa stiu cam cat poate sa stea dosarul la parchet,pna sa ma audieze procurorul?Exista posibilitatea sa primesc o amenda sau ceva mai usor avand in vedere ca nu mai am antecedente?Va multumesc anticipat.
Discuție Codul rutier
as vrea sa va intreb si eu daca de la intrarea in vigoare a noului c.p si c.p.p,pot beneficia de o pedeapsa mai mica datorita faptului ca am fost depistat in trafic in stare de ebrietate cu o alcolemie de 1.60 la prima proba de sange si 1.40 la a doua proba si nu mai am antecedente penale?vreau sa specific faptul ca dosarul este la parchet in acest moment,si daca se poate aplica starea de necesitate deoarece ma plecat sa-i cumpar la cineva medicamente de tensiune si nu aveam alta solutie,fapt ce pot dovedi cu acte ca persoana respectiva are probleme cu tensiunea.va multumesc anticipat.mi se poate aplica o amenda administrativa?
Discuție pensionare
vreau sa va intreb daca am 19 ani de munca grupa 1,si 40 de ani varsta beneficiez de reducere la pensionare,si care sunt conditiile.va multumesc anticipat.
Discuție codul penal
cum sa va spun,in luna iulie 2013,intr-o duminica dupa amiaza am consumat alcool si am plecat cu masina sa-i cumpar la sotie medicamente pt.tensiune deoarece are tensiune oscilanta si sa simtea foarte rau a fost la medic i-a dat o reteta,sa i-a medicamente,dar fiind duminica dupaamiaza la noi in oras nu este decat o singura farmacie de garda,si nu stiam sigur care si nici nu am vut pe cine trimite sa caute care farmacie este deschisa.Vreau sa specific faptul ca in acea zi era pur si simplu o razie si am fost oprit pt.control de rutina ca si alti cond.auto.nu am provocat nici un accident nimic,doar ca mi-a iesit 0,77 pe drager.
as avea si eu o intrebare,starea de necesitate inlatura raspunderea penala,in contextul in care nu am provocat nici o paguba la nimeni?
Buna ziua as avea si eu o intrbare si as vrea ca sa ma sjute cineva cu un respuns daca se poate.Am fost depistat in trafic cu masina conducând in stare de ebrietate in luna iulie anul acesta.Rezultatele de la sange mi-au venit 1,60,la prima proba si 1,40 la a doua proba.Sa inceput urmarirea penala,nu mi sa aprobat recalcularea la sange de catre parchet,acum dosarul este la parchet,si as vrea sa stiu daca in caz ca intra in vigoare legea admistriei eu pot beneficia de aceasta lege?Mentionez ca nu am facut vre-o tamponare si nici un alt eveniment rutier.
Discuție Alcool la volan
as vrea sa stiu si eu in cat timp sa prescrie infractiunea de conducerea unui auto in stare de rbrietate.ma poare ajuta cineva cu un raspuns concret? va multumesc anticipat.