avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate buburucea

Activitate buburucea

Buna ziua,

In contextul actual din luna Martie lucram de acasa , toata firma ( IT). Dorim sa facem un contract cu o firma ( platforma pe net) prin care fiecare angajat sa isi poata comanda lunar o masa de o anumita valoare. Intrebarea mea este daca aceste mese sunt considerate avantaje in natura si trebuie incluse in salarii sau daca le trecem in ROI se pot considera la cheltuieli sociale respectand plafonul de 5%. Dam si tichete de masa deci asta ar fi extra. Multumesc de raspuns.
Buna ziua,
La sfarsitul anului am facut inventarierea si am decis sa casam niste obiecte de inventar ( scaune si monitoare) care nu mai erau functionale . Am facut un contract cu o firma de reciclare care a venit si a luat obiectele de inventar si apoi am facturat materialele reciclate firmei. Am nevoie de un cod CAEN separat pentru aceasta vanzare? Mentionez ca aceasta se intampla maxim o data pe an .

Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua,
Suntem un SRL al carui unic asociat este o firma din SUA care produce softuri. Am cumparat de la firma din SUA cateva licente pentru soft-ul produs de ei si am vrea sa le revindem in Romania . Cum inregistrez in contabilitate achizitia ( avand in vedere ca sunt licente trebuie sa fac taxare inversa chiar daca sunt din SUA? ), ma gandesc ca nu are rost sa le pun pe imobilizari si sa le amortizez atat timp cat scopul achizitiei a fost revanzarea lor. Marfuri?
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția TVA facturi neplatite
Multumesc!
Buna,
Daca un SRL are la sfarsitul lunii facturi neplatite de la furnizori, furnizorii nefiind inregistrati cu TVA la incasare , cum inregistrez TVA-ul ptr facturile neplatite? 4426 sau 4428?Multumesc
Buna,
Avand in vedere noile prevederi fiscale mai conteaza sau nu ca angajatul este scutit de impozit? Vad ca a aparut un nou ordin care mai include in categoria de scutiti de impozit si absolventii de profil IT care urmeaza cursurile unei facultati acreditate. Daca de la 1 Ianuarie angajatul plateste 25% cas si 10% sanatate , mai conteaza aceasta scutire? Influenteaza cumva netul sau nu ?. Multumesc
Buna ziua,
Daca dorim sa vindem softuri educationale pentru copii pe piata din Romania ( mai exact niste joculete care ii invata sa scrie sa citeasca etc ), soft dezvoltat de noi si pe care il vindeam doar extern pana acum de ce anume avem nevoie? Magazin de prezentare sau punct de lucru? Casa de marcat daca vindem la persoane fizice sau e de ajuns chitanta? Multumesc.
Răspuns la discuția Lucru in cic
Multumesc frumos!