avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate c_dobrescu

Activitate c_dobrescu

Discuție Pensie
Daca o persoana pensionata are 35 de ani de magistratura, iar dupa pensionare a mai lucrat 7 ani ca avocat, cei 7 ani se pot adauga la pensie?
Ca sotie supravietuitoare primesc pensia de urmasi, dar ma intereseaza daca cei 7 ani pot fii adaugati la pensie, nu neaparat asimilati in magistratura.
Răspuns la discuția vanzare apartament
Si daca gasim un cumparator, pe el cine il apara, si daca vede aceste divergente intre noi, mai vrea sa cumpere?
Vreau o cale legala nu ipoteze.
Pe un apartament de doua camere decomandate si dependinte, suntem trei coproprietari. Unul din ei locuieste in apartament, ceilalti doi isi vor partea lor. Cel care locuieste in imobil nici nu vrea sa-i despagubeasca cu bani pentru cotele ce le revin si nici nu vrea sa se vanda apartamentul pentru a imparti banii in cote egale. Daca facem actiune in instanta el nu lasa pe nimeni pentru efectuarea unei expertize, nu lasa nici un cumparator sa vada apartamentul, nici cei doi coproprietari nu mai au voie in casa. Cum putem proceda, apartamentul este in provincie, iar noi cele doua surori locuim in Bucuresti, iar fratele nostru locuieste in apartament.
Multumesc mult, pot sa introduc contestatie in anulare si revizuire in acelasi timp de o luna de zile?
Intrebam daca mai exista o cale de atac, sau daca pot cere lamurirea dispozitivului.
Va rog mult sa ma lamuriti in aceasta situatie.
La fond, judecatorie, contestatia la executare s-a respins ca nefondata. Am inaintat apel si in acelas timp am depus alt capat de cerere cu prescriptia dreptului material la actiune, drept pe care legea mi-l da in orice faza procesuala. Am depus de la baca la dosar acte doveditoare ca termenul cand aveau dreptul sa ceara executarea era intre 2007-2010, iar ei au depus actiunea in 2014, cu mult in afara termenului. La apel a fost respins ca nefondat, definitiva. Pentru ca nu s-a motivat, in dispozitiv scrie ce am spus eu, ce a spus partea adversa, dar temeiul de drept pentru care este respins nu apare. Nu stiu ce s-a respins, contestatia la executare sau prescriptia dreptului material la actiune. In aceasta situatie eu am dreptul sa fac recurs, contestatia la executare fiind solurionata la faza de apel, iar prescriptia dreptului material la actiune este in prima faza. Sau pot ca cer lamurirea dispozitivului?
Va rog sa-mi spuneti daca mai am o cale de atac.
Răspuns la discuția Termen
MULTUMESC MULT, MI-A FOST DE MARE AJUTOR.
Discuție Termen
In faza de apel a contestatiei pot sa introduc ca actiune secundara prescriptia dreptului material la actiune?
Va rog mult ajutati-ma cu un raspuns.
Discuție Apel
Pot sa invoc prescriptia dreptului material la actiune in apel. Apelul este motivat pentru repunerea pe rol a contestatiei la executare.
Exista termen de introducere in instanta a unei actiuni principale pentru prescriptia dreptului material la actiune.
S-a cerut executarea silita si am pierdut termenul de contestatie la executare, am crezut ca nu se poate intampla nimic dupa 8 ani de la iesirea din termenul de prescriptie.