avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate t_yahia

Activitate t_yahia

Buna ziua, multumesc pentru raspuns! am sunat la primaria sectorului 1 si am si fost acolo, m-au trimis la PMB primaria capitalei, acestia la randul lor m-au trimis la A.F.I administratia fondului imobiliar. Acestia la randul lor mi-au spus ca nu au treaba cu asa ceva, si din ce stiu ei, nu se m-ai inchiriaza trotuarurile. Sunt complet depasit de situatie, asa incapabili sa fie toti? sa ma puna pe drumuri o zi intreaga in caldura asta degeaba...
Buna ziua, as dori sa deschid pe spatiul public (daca inca se poate) sau in incinta unui MALL (spatiu comercial) un fel de CHIOSC / STAND / BUTIC in forma de PAHAR ce va fi folosita de un singur angajat pe timpul verii si iernii. Doresc sa va intreb, unde pot gasi cerintele necesare pentru o astfel de contructie ca sa fie in normele legale in Romania. Aceasta constructie mica va fi facuta la comanda din alta tara (TURCIA).
Ce autorizatii imi trebuiesc ?
Care sunt demersurile?

Inteleg ca pe spatiul public ar fi alte cerinte pentru constructia respectiva si autorizatii, NU VAND ALCOOL, doar bauturi preparate pe loc cu ajutorul unor aparate + curent, si o chiuveta.
In incinta spatiului comerical va fi totusi pe un rooftop afara, la ultimul etaj. Deci ma intereseaza sa vad daca trebuie urmate niste cerinte, eu nu gasesc nimic! mi se pare absurd ca stau si caut si totusi ajung sa aflu de pe forumuri...

-Pe scurt, am o grija ca nu o sa pot sa pun in functiune aceasta constructie mica deoarece nu stiu daca trebuie urmate niste norme pentru o constructie de genul.
-Nu gasesc daca mai este posibil sa inchiriez spatiul public in Sectorul 1 BUCURESTI de la PMB.
- Ce taxe trebuie platite etc... + autorizatii de la ce institutii?

Va multumesc mult!
STAY SAFE!
Ma intrebam ce as putea face daca ar fi sa ma opreasca politia conducand, fara sa fi incalcat vreo lege? #-o (de exemplu un filtru de politie)
Exista vreo metoda de a refuza sa predau actele mele si ale masinii?
Sa refuz testul cu alcol ?
Este posibil sa refuz orice inspectie in interioru masinii fara acceptul meu?
Daca as fi fost oprit pentru incalcarea legii, am dreptul sa refuz orice incercare de a perchezitiona vehicolul meu de catre politie?
As dori sa confrunt politia data viitoare, cateodata mi se pare rasist sa ma opresca fara nici un fel de motiv.
=D> Multumesc anticipat! :justcuz: =D>