avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce drepturi am cand sunt oprit de politia rutiera cand ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce drepturi am cand sunt oprit de politia rutiera cand nu am incalcat nici o lege ?

Ma intrebam ce as putea face daca ar fi sa ma opreasca politia conducand, fara sa fi incalcat vreo lege? #-o (de exemplu un filtru de politie)
Exista vreo metoda de a refuza sa predau actele mele si ale masinii?
Sa refuz testul cu alcol ?
Este posibil sa refuz orice inspectie in interioru masinii fara acceptul meu?
Daca as fi fost oprit pentru incalcarea legii, am dreptul sa refuz orice incercare de a perchezitiona vehicolul meu de catre politie?
As dori sa confrunt politia data viitoare, cateodata mi se pare rasist sa ma opresca fara nici un fel de motiv.
=D> Multumesc anticipat! :justcuz: =D>
Cel mai recent răspuns: Marios , utilizator 11:08, 16 Decembrie 2013
Bun ziua

Art.108. - (1) Savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe lânga sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
a) 2 puncte de penalizare pentru savârsirea urmatoarelor fapte:

9. refuzul înmânarii actului de identitate, permisului de conducere, certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, al celorlalte documente prevazute de lege, la cererea politistului rutier, precum si refuzul de a permite verificarea vehiculului;
Nu, nu puteti refuza. Orice conducător auto, oprit în trafic pentru control, are dreptul să rămână liniștit cu mâinile pe volan, să vorbească respectuos, să prezinte documentele solicitate de polițist, să ia la cunoștință despre eventuala abatere comisă și despre conținutul procesului verbal de contravenție, să ia la cunoștință că are dreptul să conteste în instanță procesul verbal de contravenție în termen de 15 zile.


Hotărârea Guvernului nr.1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice

Art. 182. – (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează prin executarea semnalelor regulamentare de către poliţistul rutier sau, după caz, de către poliţistul de frontieră, atunci când constată încălcări ale normelor rutiere ori în situaţia în care există indicii temeinice despre săvârşirea unei contravenţii ori a unei fapte de natură penală, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte şi a bunurilor care fac obiectul urmăririi, precum şi pentru verificarea deţinerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege.
Refuzul prezentarii documentelor echivaleaza cu neprezentarea acestora fapta prevazuta si sanctionata drept contraventie
Refuzul testului etilotest constitue contraventie
In situatia in care exista filtre pe drumurile publice ,orice conducator auto oprit in trafic,are obligatia sa dea curs cererilor agentilor ,sub sanctiunea suportarii consecintelor legal prevazute
t_yahia a scris:

As dori sa confrunt politia data viitoare...


Procedati in consecinta si reveniti cu informatii despre confruntare!:yes:
ynocentta a scris:

Refuzul prezentarii documentelor echivaleaza cu neprezentarea acestora fapta prevazuta si sanctionata drept contraventie
Refuzul testului etilotest constitue contraventie
In situatia in care exista filtre pe drumurile publice ,orice conducator auto oprit in trafic,are obligatia sa dea curs cererilor agentilor ,sub sanctiunea suportarii consecintelor legal prevazute


Iar au votat parlamentarii peste noapte?s-a abrogat art.87 alin.5 dna ynocentta?

Alte discuții în legătură

Este legala oprirea unui autovehicul in vederea testarii alcoolemiei? micael108 micael108 Astazi am fost oprit in trafic de catre un echipaj de politie care dupa ce mi-au cerut actele la control, au cerut sa suflu in testerul respectiv. Stiam ca ... (vezi toată discuția)
Oprire in trafic fara motiv + contestare proces verbal t-balt t-balt Am fost oprit in trafic fara nici un motiv de un agent al politiei rutiere. Acesta s-a legitimat si a cerut actele la control. L-am intrebat motivul opriri ... (vezi toată discuția)
Control rar payty payty Buna ziua, As dori sa stiu care sunt drepturile pe care le am in cazul in care sunt oprit de un control facut de laboratorul mobil RAR. Sunt posesorul ... (vezi toată discuția)