avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Ena1987

Activitate Ena1987

Asa zic si eu ... dar Administratorul spune ca se scad din fond doar daca se decide suma in adunare generala...
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns. Intre timp am aflat definitia camerelor de locuit: dormitor sau sufragerie. Prin urmare, parcarea care se afla 1 m distanta de balconul care are intrare in bucatarie, nu se incadreaza la camera de locuit... prin urmare pot manca linistita cu noxele in farfurie :).
Buna ziua,
Conform Legii 196/2018 , art. 71, punctul 2:
(2) Proprietarii membri ai asociației de proprietari au obligația să aprobe un fond de reparații
anual, necesar pentru repararea și îmbunătățirea proprietății comune. Comitetul executiv
fundamentează și prezintă adunării generale suma anuală necesară pentru constituirea sau
completarea fondului de reparații, care se alimentează în avans, în tranșe lunare egale, prevăzute
în lista de plată a cheltuielilor asociației de proprietari. Fondul de reparații este utilizat numai
pentru consolidarea condominiului, reabilitarea termică, creșterea calității ambiental-arhitecturale
a construcțiilor, precum și pentru repararea și îmbunătățirea proprietății comune.

Insa firma de administrare adauga cheltuielile cu reparatiile separat pe lista de intretinere, motivand ca daca vrem sa folosim fondul de reparatii trebuie sa votam pentru fiecare reparatie in AG.
Este corect cum se procedeaza?
Logic mi se pare ca pentru orice reparatie sau imbunatatire a condominiului sa se foloseasca fondul constituit in acest sens.
Multumesc frumos pentru raspuns. Aceasta cerere se depune la judecatorie?
Buna seara,
Sunt presedinte al unei asociatii de proprietari. Din Aprilie 2020 tot prezint solicitari de inlocuire din functia de presedinte ( demisii, solicitari inlocuire. Am organizat AG, dar niciunul dintre proprietari nu doreste sa preia functia. Ce alte posibilitati mai am ca sa ies din aceasta functie, in afara de a instaina apartamentul? Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Buna seara.
Locuiesc intr-un ansamblu si dezvoltatorul imi cere sa platesc cota parte din costul electrovalei pentru gaze de pe scara blocului. Instalarea acesteia a devenit obligatorie incepand cu data de 5.06.2018 conform ANRE, insa eu am cumparat in ianuarie 2019.
Care este data limita la care electrovalvele ar fi trebuit sa se instaleze?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Locuiesc intr-un ansamblu in care dezvoltatorul si-a pastrat mai multe locuri de parcare pe care intentioneaza sa le utilizeze in alt scop decat locuri de parcare pentru locuitorii ansamblului. ( mai exact pentru invitatii unei sali de evenimente din apropiere).
Drumul de acces este comun.
Eu ca coproprietar, pot sa imi exprim dezacordul de a se folosi drumul de acces in scopul pe care dezvoltatorul il are?
Buna ziua,
Locuiesc intr-un ansamblu in care dezvoltatorul si-a pastrat mai multe locuri de parcare pe care intentioneaza sa le utilizeze in alt scop decat locuri de parcare pentru locuitorii ansamblului. ( mai exact pentru invitatii unei sali de evenimente din apropiere).
Drumul de acces este comun.
Eu ca coproprietar, pot sa imi exprim dezacordul de a se folosi drumul de acces in scopul pe care dezvoltatorul il are?
Răspuns la discuția Colectarea gunoiului
Multumesc!
Ce obligatii cu intretinerea ansamblului are dezvoltatorul pana la infiintarea asociatiei de proprietari?