Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... detectoare gaze pe casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

detectoare gaze pe casa scarii

Buna seara.
Locuiesc intr-un ansamblu si dezvoltatorul imi cere sa platesc cota parte din costul electrovalei pentru gaze de pe scara blocului. Instalarea acesteia a devenit obligatorie incepand cu data de 5.06.2018 conform ANRE, insa eu am cumparat in ianuarie 2019.
Care este data limita la care electrovalvele ar fi trebuit sa se instaleze?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
nu exista o data limita....la un moment dat, daca sunt incidente ce necesita verificari si lipsesc aceste sisteme se poate sista furnizarea gazului pana la remediere

presupun ca blocul a fost dat in folosinta inaintea acestei modificari si de asta ti se cere sa platesti.....in caz contrar este obligatia lui sa plateasca si teoretic nu putea sa faca pif-ul instalatiei fara aceste componente