avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate alexa2014

Activitate alexa2014

Nu au dorit sa purtam nici o discutie pt rezolvarea amiabila a situatiei si reinoirea contractului, mi sa adus o cutie cu toate bunurile din masina fiindu-mi inmanat un proces de predare-primire.
Ma hartuiesc si acum punandu-mi poprire pe salariu si cerandu-mi sa platesc cheltuieli de judecata.
Am achitat de la data primei propriri salariale suma de aprox 2600 ron. Aceasta facandu-se in baza unei hotarari judecatoresti, fara ca eu sa fiu vreodata chemat in judecata de vreo lnstanta judecatoreasca. In afara sumelor poprite pana la aceasta data mi se inputa si alte sume de bani 3800 ron in baza unui executor judecatoresc.
Nu am fost chemat la nici un proces. Ce sa fac ??
Va rog ajutati-ma.
Va multumesc.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati.
In anul 2012 am facut un contract de leasing pt un autoturism,achitand un avans de 6800 ron+ 800 ron asigurarea obligatorie si 50 euro casco pt 3 luni. Am vrut de la bun inceput sa vin cu un mecanic specializat sa verific starea masini. Aceasta avand pretul de 4700 euro,nu am fost lasat sa intru in serviceul lor spunandu mi-se ca masina nu are nimic si i-au facut toate reparatiile si constatarile necesare.
Am incheiat pana la urma contractul cu firma respectiva si am intrat in posesia autoturismului.
La 2 zile, am mers la un service omologat pentru marca respectivului autoturism,aici a fost constatata o defectiune mai veche a masinii in valoare de aprox. 3000 ron. Am revenit la sediul companiei de leasing expunandu le problemele constatate si acestia constatand ulterior aceleasi defectiuni reclamate in cadrul service ul companiei de leasing. Detin dovezi ale constarilor facute atat de companiade leasing dar si de catre service ul la care am mers si eu. Compania de leasing a refuzat categoric orice fel de implicare in repararea masinii nesuportand in nici un fel costurile pentru remedierea defectiunilor constate.
Am urmat plata ratelor timp de 6 luni,dupa care am avut o intarziere de 48 zile dar am cazut de comun acord telefonic cu un reprezentant de la firma ca voi plati in cel mai scurt timp dar am primit somatie de intarziere. Au venit si mi-au ridicat masina in cea de a 52-a zi fara a ma anunta de acest lucru si fara a face un proces verbal de predare a autoturismului.
Am urmat toate caile pt a lua legatura cu dansii (e-maill,scrisoare recomandata,telefon) au refuzat sa ma invite la o discutie pt rezolvarea situatiei amiabil.
Am mers la sediul lor si au refuzat de la receptie orice fel de dialog cu un reprezentant al companiei spunandu mi-se ca voi fi sunat. Am asteptat 3-4 zile dupa care am revenit la sediu, sperand ca voi putea discuta cu un reprezentant si eventual sa ridic bunurile din masina.
Ma ajuta in vreun fel sa aduc la dosar facturile si sa arat ca din cei 800 ron nu mai raman cu nimic ?!

Daca aduc dovezi ca am adus inca de la inceputul relatiei 50000$ cat trebuie sa platesc taxa?
DIN ACESTI BANI AM FACUT NUNTA,AM PLATIT AVANS / RATE LA CASA ....

Se ia in considerare faptul ca noi nu eram casatoriti dar locuiam impreuna si eu aduceam acesti bani ce argumente imi trebuiesc inafara actelor doveditoare si a martorilor?
MULTUMESC DIN SUFLET PTR ATENTIA ACORDATA SI RASPUNSURI!
Nu pot face nimic sa beneficiez 100% de ajutor? ! Imi este teama de evaluari,taxe si asta ptr ca se dau termene in care sa se achite sume de sa zicem1500 € in10zile iar eu abia ii duc zilele cu cei 800ron ... De unde acesti bani,inseamna ca pierd din start ?!
VA MULTUMESC !

Deci ptr ca am 800 ron venit nu pot beneficia de ajutor? Cat la% as putea primi ajutor? FRAGMENTUL de lege oferit de domnia voastra nu ma lamureste ptr ca eu nu am nici 300,nici 1200 si inafara de asta este vb de banutii copilului si mi se pare nedrept sa fie considerat venit pentru taxe . Ce ma sfatuiti?
BAm hotarare de divort din 2012 noiembrie - numai eu stiu cum m am descurcat pana acum cu un copil mic si fara nici un ajutor de la nimeni, nu ma plang pentru ca am o minune de copil si ptr el traiesc insa acum sotul a bagat cerere de partaj si vrea sa imi ia tot(a cerut pana si storcatorul de fructe al copilului ca sa va dati seama ce om este:() Eu nu am nici un venit momentan ( am lucrat cu ctr determinat ptr ca nu am pe nimeni sa ma ajute cu cel mic ...) inafara pensiei alimentare de 800 ron, am consultat un avocat si mi s a spus ca la tribunal imi vor cere taxe de timbru foarte mari 50% si ca e posibil sa nu ma incadrez ptr ajutor deoarece am venit pensia copilului ..Aceasta pensie se duce pe gradinita,intretiere,lumina,hrana copil si alte necesare / cum pot cere in instanta sa platesc taxe de timbru din banii copilului, ce lege este aceasta, ce vina are copilul sa ii iau de la gura ptr ca tatalui nu ii pasa de nimic?

Sotul vrea sa ne dea in strada si profita ca am ramas singura pe lume sa imi ia totul chiar si copilul daca pierd casa.. El are loc de munca bun si salariu mare ...

Eu in relatie am intrat cu o suma mare de bani aprox 50.000$ ( am trait in concubinaj din 2002 -2005) timp in care eu am avut servici + sume mari de bani l am sustinut material atat pe el cat si familia lui in 2005 ne am casatorit si in 2009 am luat cu prima casa un apartament cu bani de la.mine ptr avans,acte si rate pe care sotul il plateste deoarece este titular si mie la banca nu imi dau detalii desi sunt coplatitor ,exista o bifa pe cont pusa de sot si nu am habar de nr cont sau alte informatii ptr ca banca nu mi da informatii iar el mi a luat toti banii,actele si desi are un dosar penal nimeni nu face nimic iar el ma santajeaza sa plec din casa ca imi ia copilul si nu il mai gasesc.Si a facut acte ca are salariu mare si ca a avut bonusuri,drepturi de autor ...

Este mana in mana cu patronul lui si acesta ii da acte ....
Nu pot sa cred ca toti banii mei dati la nunta,avans banca ptr casa,imbunatatirile din casa socrilor totul este pierdut si eu voi ajunge pe strada cu un copil ptr care m am luptat 10 ani sa il am si sa ii ofer o familie si o casa ...

Poate nu sunt coerenta si imi cer scuze, sunt tare speriata si inafara faptului ca sunt de 3 ani periodic batuta,amenintata,jignita de catre fostul sot in fata copilului acum cel mic plange la gradinita ca tatal ii spune mereu ca ii ia casa si il va lua la el desi cel mic refuza sa mearga la acesta acasa din cauza relelor tratamente (neingrijire,nesupraveghere,loviri,neglijente.- dovedite cu martori,inscrisuri si din ce povesteste cel mic )

Va rog spuneti mi ce sa fac sa pot beneficia de acest ajutor si cum ma pot apara sau cere macar 1/2 din sumele cheltuite cu casa,nunta,la ai lui in casa,studiile acestuia ....)

Vreau sa preiau creditul de la el insa este titular si numai cu acordul lui pot face asta? ! Cum pot sa cer instantei sa ne acorde o suma cu care sa pot lua macar o garsoniera celui mic? ! Sotul are unde sta insa vrea sa ne vada pe strazi si traumatizeaza copilul spunandui aceste lucruri!

Va multumesc din suflet si va rog sa ma ajutati ptr ca sunt intr o situatie disperata

Cu stima,

ALEXA
Buna seara ,va rog din suflet lamuriti ma si pe mine !

In data de 27.05.2013- inregistrare cerere partaj / lichidare regim matrimonial
23.12.2013 - data ultimei modificari (pe portalul judecatoriei)

Nu am primit acasa nici o comunicare iar sotul nu stiu daca a achitat contravaloarea timbrului judiciar pentru sustinerea cererii de partaj ... Stiu ca am doar 10 zile in care sa depun reconventionala si sa cer ajutor public dar nu intekeg ce poate insemna aceasta ultima modificare la dosar, cum pot afla?!?

De unde stiu la ce sa ma astept?! Sunt terorizata si inspaimantata de gandul ca exista posibilitatea sa pierd casa in plina iarna si sa ajung pe strada dupa 11 ani si cu un copil de 5 ani :(((