avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate goruna

Activitate goruna

Răspuns la discuția divort de cetatean strain
Nu am nici o conventie cu sotul meu in privinta divortului, Ambasada Tunisiei la Bucuresti m-a informat ca nu pot demara procedura de divort decat in tara in care s-a incheiat casatoria. As vrea sa stiu deasemeni, daca pot divorta in absenta lui, pentru ca, el cu siguranta nu se va prezenta.
Va multumesc.
Răspuns la discuția divort de cetatean strain
Da, ultimul lui domiciliu, conform adresei din Cartea de identitate elibarata de Oficiul de Imigrari Roman, este in Bucuresti.
Va multumesc pentru raspuns, stiu ca divortul va dura destul de mult, probaabil ca pe asta mizeaza si el, asteptand sa treaca cei 3 ani.

sunt casatorita cu un cetatean tunisian. casatoria a avut loc in 2010 in tunisia. dupa transcrierea certificatului de casatorie, la circa un an a venit in romania. a locuit cu mine 6 luni, dupa care a plecat in belgia , unde se afla si in prezent. nu mai tine legatura cu mine, de cateva luni. vreau sa divortez, dar am auzit ca n-o pot face decat in tara in care ne-am casatorit. asta mi s-a spus la ambasada tunisiei la bucuresti. el are drept de sedere in romania pentru inca doi ani, dar cu siguranta nu va fi de acord cu divortul, desi nu mai suntem impreuna de mai mult de 8 luni.
daca cineva ma poate ajuta cu cateva informatii, in legatura cu problema mea, multumesc anticipat.
m'am casatorit in Tunisia cu un cetatean tunisian. trebuie sa fac transcrierea certificatului de mariaj, la primarie. am citit in legea referitoare la casatorie ca daca in certificat nu este specificat numele purtat de cei doi dupa casatorie, trebuie sa fim impreuna pentru a ne da acordul in ce priveste acest lucru. atata doar ca... el este inca in Tunisia, iar eu am revenit in tara. iar pentru a'si depune dosarul pentru obtinerea vizei, trebuie sa aiba acest certificat, pe care eu trebuie sa i'l trimit.
cum pot rezolva aceasta problema?