Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casdatorie tunis
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casdatorie tunis

m'am casatorit in Tunisia cu un cetatean tunisian. trebuie sa fac transcrierea certificatului de mariaj, la primarie. am citit in legea referitoare la casatorie ca daca in certificat nu este specificat numele purtat de cei doi dupa casatorie, trebuie sa fim impreuna pentru a ne da acordul in ce priveste acest lucru. atata doar ca... el este inca in Tunisia, iar eu am revenit in tara. iar pentru a'si depune dosarul pentru obtinerea vizei, trebuie sa aiba acest certificat, pe care eu trebuie sa i'l trimit.
cum pot rezolva aceasta problema?
Sa faca o declaratie in acest sens legalizata acolo, pe care urmeaza sa o traduceti ,sa o legalizati si poate sa o si apostilati.